Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Ciężkowice
2016, zdjęcie Jerzy Mrozek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ciężkowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Ciężkowice

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Polska Cerekiew
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 172/88 z 25.03.1988

Stan obecny

Obecnie pałac w Ciężkowicach jest własnością prywatną.

Opis

Pałac z XIX w. zbudowany prawdopodobnie w miejscu wcześniejszej budowli. Wzniesiony w stylu neobarokowym z elementami klasycystycznymi, wielokrotnie przebudowywany, między innymi w XX i XXI w., z zatarciem większości cech stylowych. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta, trzykondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z nowymi lukarnami (efekt ostatniej przebudowy, do niedawna pałac nakrywał dach płaski). Fasada ośmioosiowa, z centralnym czteroosiowym półokrągłym ryzalitem pozornym, poprzedzonym portykiem kolumnowym podtrzymującym balkon. Ryzalit zamknięty nowym trójkątnym przyczółkiem. W jednej z elewacji bocznych drugie wejście do budynku, poprzedzone gankiem kolumnowym, w drugiej elewacji bocznej i elewacji ogrodowej znacznie wysunięte ryzality. Elewacje uproszczone, pozostałości dawnych zdobień zachowane przede wszystkim we frontowym ryzalicie: półkolumny, okna w prostokątnych obramieniach z ozdobnymi gzymsami nadokiennymi.

Park

Park pałacowy.
Do pałacu przylega niewielki park krajobrazowy i budynki gospodarcze dawnego folwarku. Teren wokół ogrodzono, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony http://eksploratorzy.com.pl, a opis ze strony palaceslaska.pl dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joanna Kwoka6 miesięcy temu
To jest ten sam pałac co tutaj, proszę o usunięcie jednego :) http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/8284/Ciezkowice/
Marek Kujawa6 miesięcy temu
Uczynimy to niezwłocznie po powrocie administratora. Pozdrawiam! MK
Jerzy Mrozek6 miesięcy temu
Wg. sugestii p. Joanny proponuję przeniesienie zdjęć Gregoriusa, w to miejsce, są inne ujęcia pałacu, a tamten usunąć.
GREGORIUS ...6 miesięcy temu
Wlasnie taka opcje zaproponowalem Dariuszowi dwa dni temu na maila, ale jak wspomina Marek admina w obecnej chwili nie ma...Gratulacje dla Pani Kwoki za...."piramidalne" oko :). Ja ow podwojnego obiektu po prostu nie zauwazylem...
Joanna Kwoka6 miesięcy temu
Dziękuję, ale to nie "piramidalne"oko :) Kilka dni temu byłam w Ciężkowicach ale niezbyt wiele udało mi się zobaczyć bo drzewa zasłaniają prawie cały budynek.Sprawdziłam tutaj jak wygląda i znalazłam 2 razy ten sam pałac :)