Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mroga Dolna
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura Mroga DolnaMiniatura Mroga DolnaMiniatura Mroga DolnaMiniatura Mroga Dolna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek Qumax

Mroga Dolna

Województwo:łódzkie
Powiat:brzeziński
Gmina:Rogów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.
Dwór Podogródzkich

Historia

Budynek pałacowy w Mrodze pochodzi z początków XIX w. W latach 20. XX w. uległ on jednak gruntownym przebudowom według projektu Antoniego Jawornickiego. Wtedy też założono otaczający pałac park. Autorem projektu parku był Stefan Rogowicz. Do II wojny światowej pałac był w rękach prywatnych: najpierw Stanisława Bogdańskiego, a następnie Seweryna Stanilewicza. Podczas wojny pełnił funkcję siedziby Armii Krajowej określanej pseudonimem „Kuźnia”. Po 1945 r. został on przekształcony w ośrodek zdrowia. Wtedy też obiekt nie był remontowany i naprawiany i niestety zaczął powoli popadać w ruinę. Od kilku lat ponownie należy do prywatnych właścicieli, jest budynkiem mieszkalnym.

Opis

Pałac w Mrodze jest klasycystycznym, piętrowym budynkiem zbudowanym na planie prostokąta. Od frontu pałac jest ozdobiony toskańskim portykiem z trójkątnym szczytem, od ogrodu zaś trójosiowy ryzalit. Przy dworze znajdują się przybudówki, z których jedna pełniła funkcję gospodarczą, druga zaś tarasu. Dookoła pałacu znajduje się zabytkowy park z 1922 r.

Inne

Pałac w Mrodze powstał zapewne w I poł. XIX wieku. Przed rokiem 1928 został gruntownie przebudowany. Jest to budowla murowana, piętrowa i podpiwniczona. Prezentuje styl klasycystyczny. Jest jedenastoosiowy. Elewację frontową zdobi portyk toskański.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zbyszek Qumax2 lata i 12 miesięcy temu
Bardzo mili właściciele, chętnie przekazują swą wiedzę na temat parku i dworu. Powrócili na swe włości po długich latach starań.