Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Łosino

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kobylnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-345 z 23.04.1996

Stan obecny

Z dawnej pańskiej siedziby do dziś pozostał tylko park o powierzchni około 5 ha, założony między rzeką Słupią a zabudową wsi, przy wykorzystaniu naturalnej konfiguracji terenu.

Historia

Folwark powstał przed 1784 rokiem. W 1892 roku do majątku należało 697 ha ziemi, z czego grunty orne stanowiły 470 ha. Budynek dworu wraz z parkiem nabył komandor podporucznik Maximilian von Zitzewitz, który zmarł w 1937 r.
Budynki obecnego folwarku pochodzą z początku XIX, drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Opis

Dwór położony był na zachodnim krańcu rozległego parku, a na północ od dworu znajdowały się stawy poprzecinane strumieniami. Są one dziś pozbawione wody wskutek zniszczenia przedzielającej je grobli. W północnej części założenia znajdowało się podwórze folwarczne wraz z zabudowaniami ustawionymi w podkowę. Dwór spłonął po wojnie - pozostały po nim jedynie kamienie po fundamencie i fragmenty wejściowych schodów.

Park

Park z 1 poł. XIX w.
Zachowało się wiele okazów starych drzew z różnych gatunków. Niektóre z nich mają charakter drzew o cechach pomnikowych, inne uznano za pomniki przyrody. Są w śród nich monumentalne dęby, klony, jesiony i inne.

Inne

Tuż nad rzeką przy starym dębie zachował się grobowiec ostatniego z właścicieli dóbr Maximiliana von Zitzewitza, mieszkającego w tym majątku do 1937 roku.
Malowniczość parku podkreśla płynąca nieopodal Słupia oraz znajdujące się w niedalekiej odległości grodzisko wczesnośredniowieczne. Aleja grabowa w parku prowadzi do ruin dworu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.