Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Gałów
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura GałówMiniatura Gałów

Gałów

Gross Gohlau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Miękinia
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: 651/W z 21.12.1990

Stan obecny

Pałac należący w latach 70-tych XX wieku do PGR-u w Lutyni, był częściowo zamieszkały, lecz jego stan techniczny pozostawił wiele do życzenia. W roku 1998 nieznany sprawca podpalił w kilku miejscach dach. Dach spłonął doszczętnie, a pałac stał się ruiną w przeciągu kilku godzin.

Historia

Historia Gałowa związana jest z rodami von Seidlitzów i von Roederów, których herby rycerskie widnieją na elewacji pałacu i na dawnym spichlerzu. Pałac pochodzi z 1874 roku. Pałac w obecnej bryle i wystroju pochodzi z początku XX wieku, z czasów jego ostatniej przebudowy. Pałac wzmiankowany jest w dokumentach sądowych już w 1561 roku. gdzie figuruje jako własność rodziny von Seidlitz. W czasie wojny 30-letniej zamek został zniszczony..

W czasie wojen śląskich król pruski Fryderyk Wielki dwukrotnie zatrzymał się w Gałowie, w 1754 i w 1787 roku, gdzie obserwował manewry pruskiej armii. W grudniu 1757 roku, przed bitwą pod Lutynią, pomiędzy Gałowem a Małym Gałowem, stacjonowały wojska austriackie.

Opis

Najstarszym przekazem ikonograficznym pałacu jest rycina z około 1780 roku, na której widzimy obiekt założony na planie zbliżonym do podkowy z jednym krótszym ramieniem, z wieżą w północno-wschodnim narożu, z otwartym dziedzińcem wewnętrznym. Na rysunku można odczytać biegnące dookoła pałacu niskie obwałowanie, obsadzone drzewami. Być może jest to relikt pierwszego, renesansowego obiektu. W ciągu 300 lat istnienia, pałac przechodził kilka przebudów z remontów
Dobudowano skrzydło od strony zachodniej, likwidując wewnętrzny dziedziniec. Wzbogacono bryłę o narożne ganki, przybudówki, zmodernizowano wnętrze dostosowując XVIII wieczny pałac do współczesnych wymagań. Ciekawy jest wystrój elewacji pałacu, łączący w sobie różne cechy stylowe gotyku, renesansu i klasycyzmu, tworząc historyzującą kompozycję architektoniczną.

Park

Park z 2 poł. XIX w., przechodzący w las nadrzeczny. Park został zamieniony na łąkę rolniczą, częściowo zaś porośnięty jest dziką roślinnością.

Inne

Do pałacu wiedzie dość długi most nad suchą fosą.
Oficyna I, nr 59 D, XIX/XX w.
Oficyna II, nr 59 C, z pocz. XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Pawłowski10 lat i 4 miesiące temu
Natura zarekwirowała budynek :)
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Coz...mury nadal stoja i od czasu pozaru w 1998 r. zapewne zala sie na swoj los obrastajac w ponurosc i zapomnienie. Zapewne sama Elisabeth von Bonin wraz z malzonkiem Albrechtem von Roeder inaczej wyobrazali sobie przyszlosc swej posiadlosci...