Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Złakowo
Zdjęcie z 1909 r., zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Złakowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Złakowo

Schlackow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Postomino
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-366 z 8.07.1998

Stan obecny

Teren prawdopodobnie pod zarządem J.S.T.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
W późnym średniowieczu ziemie te należały do znanego rodu Puttkamerów. Od połowy XVII w. wieś była ich lennem. Do połowy XIX w. siedziba majątku w Złakowie znajdowała się na zachodnim skraju wsi, później utworzono nową siedzibę na jej wschodnim krańcu. W latach 1850-1860 wzniesiono tu na nowym miejscu okazały pałac, który niestety nie dotrwał do czasów obecnych. W 1905 r. w majątku hodowano 46 koni, 160 szt. bydła i 400 świń. Areał gospodarstwa liczył 1050 ha, w tym 375 ha ziem uprawnych, 86 ha łąk, 321 ha pastwisk, 174 ha lasów i 131 ha wód. Właścicielem w tym czasie był Gunter von Puttkamer. W 1910 r. kolejny właściciel Georg von Puttkamer sprzedał majątek Wilhelmowi von Zitzewitz z Sycewic, po którym dziedziczył jego syn Georg. W 1937 r. majątek nabyło Pomorskie Towarzystwo Ziemskie (Pommern Landgesselschaft) w celu parcelacji. Kolonizacji nie przeprowadzono z powodu wybuchu wojny. Po wojnie pałac rozgrabiono a majątek został przejęty przez Skarb państwa Polskiego. Budynek został rozebrany w latach 50-tych XX w.

Źródło: Siedziby dworskie i architektura pałaców Ziemi Postomińskiej, Elżbieta Szalewska
Prawa zastrzeżone. (MK)

Opis

Pałac neogotycki. Był to trójkondygnacyjny budynek wzniesiony na planie zbliżonym do litery ?L?. Składał się z korpusu głównego do którego przylegało od południa skrzydło z umieszczoną w narożniku wieżą. Budowla architektonicznie przypominała pałac zaprojektowany przez Schinkla w Babelsbergu.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. ok. 7,4 ha. Dziki i zaniedbany z rosnącym tu cennym starodrzewem, w tym kilkusetletnimi dębami. Wewnątrz znajdują się trzy stawy połączone rowem. Dawne alejki i miejsce po pałacu zburzonym w latach 50-tych zarosły samosiewy drzew liściastych i krzewów. Oprócz dębów w parku rosną: buki zwyczajne, platany klonolistne, jodły pospolite, kasztanowce, oraz świerki pospolite. Na szczególną uwagę zasługuje rosnący tu zagrożony wymarciem kruszczyk błotny objęty ochroną prawną.

Inne

Pozostałości folwarku
Zabytkowa zabudowa wsi

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Witam teraz to po palacu zostalo jedno wielkie gruzowisko...