Skatalogowanych zabytków: 11334
Zarejestruj się

Jelenia Góra - Zamek (ul. Nowowiejska 62)

Hirschberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat i gmina:Jelenia Góra
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek ?Paulinum?, nr rej.: 886/J z 6.02.1985
Park:nr rej.: nr rej.: 281/A/04 z 26.03.2004

Historia

Zamek ten został rozebrany już w średniowieczu. Niewystarczająca ilość badań powoduje brak kompletnej wiedzy na jego temat. Zamek wznosił się na tak zwanej Górze Bolesława Krzywoustego, na północny zachód od miasta i został zbudowany najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszego grodu.
Dziś wzgórze jest całkowicie zalesione i położone nad rzeką Bóbr. Tradycja łączy budowę wcześniejszego grodu z Bolesławem Krzywoustym. Przed rokiem 1291 na miejscu grodu zamek rozpoczął wznosić książę świdnicko- jaworski Bolko I. Zamek nie był połączony z fortyfikacjami miejskimi. Stanowił centrum włości książęcych. W IX wieku zamek był wzmiankowany, został odłączony od Polski i w posiadaniu czeskim był dzierżawiony.
W czasie wojen husyckich został zniszczony przez mieszczan. W roku 1449 był już ostatecznie opuszczony. Na podstawie dotychczasowych badań nie można zrekonstruować struktury zamku. Założenie było pokaźnych rozmiarów i było otoczone kilkoma suchymi fosami. Składało się z budynków kamiennych oraz drewniano-ziemnych. Posiadało urządzenia obronne. W roku 1995 odkryte zostały fragmenty kamiennych murów. Zamek wciąż czeka na lepsze rozpoznanie.

Park

Park, 1855-57, 1927-29 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.