Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Kwiatów
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KwiatówMiniatura KwiatówMiniatura KwiatówMiniatura KwiatówMiniatura KwiatówMiniatura Kwiatów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kwiatów
Zdjęcie Joanna Kwoka

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.211, 16.0026

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Kwiatów

Blumen

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Złotoryja (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, nr rej.: 998/L z 19.12.1991
Park:nr rej.: 669/L z 27.12.1983

Stan obecny

Dwór jest obecnie w prywatnych rękach - pełni rolę gospodarstwa agroturystycznego zapewniającego wypoczynek , wyżywienie , noclegi , jazdę konną , hippoterapię , jazdę rowerową .

Wg Rejestru Zabytków w skład zespołu wchodzą : dwór, 1790, XIX, XX , stajnia z wozownią, k. XVIII , 2 oficyny, 2 poł. XIX , stodoła, 2 poł. XIX , obora, 2 poł. XIX , dom ogrodnika, k. XIX , park, XVIII-XIX,

Historia

Od 1776 roku majątkiem w Kwiatowie zarządzał Wilhelm Rudolf von Zeidlitz - on prawdopodobnie był w 1790r. erektorem obecnego dworu . W roku 1876 dobra w Kwiatowie należały do Ernesta von Däslera, w 1905 do Guida Polst z Lubiatowa Środkowego. Od około 1917 roku posiadłością zarządzał Richard Winkler. Ostatnim przed II- wojną światową właścicielem majątku we wsi był Kurt Effenberg. 

Opis

Wieś w pow. Złotoryjskim z kompleksem dworsko-folwarcznym z XVII/XIXw. Otoczony fosą dwór w Kwiatowie jest obecnie podpiwniczonym, dwukondygnacyjnym budynkiem z poddaszem wykorzystanym na cele mieszkalne. Zbudowany jest na planie prostokąta. Kryje go łamany dach, pokryty dachówką. Wewnątrz budynku znajduje się centralnie umieszczona sień, za którą zbudowane zostały drewniane schody prowadzące na pierwsze piętro. 8- osiowa fasada frontowa zaakcentowana jest portalem wejściowym w kamiennym obramowaniu arkadowym z kluczem, dostępnym po schodach.
Elewacje boczne -czteroosiowe . Nieregularnie rozplanowana fasada ogrodowa otrzymała 7 osi okiennych. Jak wskazują zachowane elementy architektoniczne, dwór w Kwiatowie powstał prawdopodobnie u schyłku XVIII- go wieku, przy czym w XIX stuleciu i w czasach nowszych poddano go przebudowie. Wzniesiony został na niewielkiej wysepce, otoczonej fosą wypełniona wodą. Dostęp do niego prowadził od południa poprzez most ukształtowany na osi portalu wejściowego. Elewacją frontową dwór zwrócony jest na południe ku wielkiemu dziedzińcowi folwarcznemu, założonego na planie wydłużonego prostokąta, wokół którego skupiono gospodarczą zabudowę. Wśród folwarcznych budynków wyróżnia się stajnia i wozownia z końca XVIII , wzniesiona w północnej części dziedzińca.

Park

Park, XVIII-XIX w.

Inne

2 oficyny z 2 poł. XIX w., dom ogrodnika.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.