Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów
zdjęcie Rafał Terkner 2011
Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.4011, 21.1525

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał TerknerJarosław Bochyński

Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów

Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Radom
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:17/A/79 z 15.10.1979

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie i lokale handlowo-usługowe.

Historia

Pałac Karschów
Wzniesiony w latach 1881-1882 przez Teodora Karsha i Franciszka Wickenhagena w stylu nawiązującym do renesansu i baroku francuskiego, wzorowany na nie istniejącym już pałacu Kronenberga w Warszawie.
Był rezydencją najbogatszych przemysłowców Radomia, pochodzących z Nadrenii Karschów.
W XIX w. była tu Fabryka Preparatów Farmaceutycznych i Galenowych z urządzeniami parowymi, została tu założona również apteka, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Opis

Trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta. Korpus główny nakryty jest mansardowym dachem, niegdyś ozdobionym iglicami. Dziewiętnastoosiowa fasada posiada dekoracje o charakterze eklektycznym i rozczłonkowana jest trzema ryzalitami – dwa skrajne, jednoosiowe ozdobione są boniowaniem, natomiast środkowy balkonem wspartym na figurach atlantów i tympanonem, zwieńczonym niegdyś grupą rzeźbiarską. Wewnątrz (w lokalach mieszkaniowych i na klatkach schodowych) zachowały się liczne elementy zdobnicze (terakotowe posadzki, kominki, żeliwne poręcze schodów, sztukaterie)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.