Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Płutowo
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Płutowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Płutowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Kijewo Królewskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1222 r. jako przekazana przez księcia Konrada Mazowieckiego biskupowi pruskiemu Chrystianowi. W latach 1423-24 stanowi własność rycerską Bernarda z Plutowa w komturii starogrodzkiej. W 1516 r. Jan Płotowski na drodze zamiany przekazuje wieś biskupowi chełmińskiemu Janowi Konopackiemu. W 1570 r. dobra szlacheckie należą do Jana Szymborskiego. W 1800 r. własność Franciszka Twarowskiego. Od 1893 r. dobra należą do starosty Jakoba von Gertacha. W 1926 r. właścicielką jest Anna Szczerbińska, a od 1929 r. do wybuchu wojny bracia: Leszek i Zdzisław Czajkowscy. Dwór murowany wzniesiony został w końcu XIX w. przez rodzinę von Kröcherów. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a gospodarzem zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Opis

Dwór na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. Jest to budynek parterowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem, w elewacji ogrodowej ryzalit, we frontowej (od strony podwórza gospodarczego) identyczny ryzalit ze współczesnym gankiem poprzedzonym schodami. Ryzality przechodzą w wystawkę dachową łączącą obydwie elewacje, nakrytą również dwuspadowym dachem (w osi wejściowej), mieszczącym poddasze.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. z 15 gatunkami drzew, wśród których rośnie cis pospolity o obw. w pierśnicy 130 cm i wysokość 12m w wieku 200 lat. Założenie znajduje się na terenach Rezerwatu Płutowo o pow.18 ha utworzonego w celu zachowania rzadko obecnie występującego na Pomorzu typu lasu mieszanego. W rezerwacie występują między innymi takie gatunki drzew jak grab, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, buk i jesion, wiąz szypułkowy, pospolity i górski oraz jawor olsza i osika. Średni wiek drzew to około 120 lat, chociaż pojedyncze dęby, wiązy i lipy przekraczają 200 lat. Oprócz tego znajduje się tu rezerwat przyrody \"Zbocza Płutowskie\" o pow.35ha utworzony w celu ochrony fragmentów zboczy nad Wisłą porośniętych roślinnością stepową. Jest to najbogatsze skupisko roślinności kserotermicznej, wykształcającej się na siedliskach o dużym nasłonecznieniu, z niewielką dostępnością wody.

Inne

Kuźnia i spichlerz folwarczny z XIX w
Zbiorowa mogiła - miejsce straceń Polaków w 1939 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011, na podstawie tekstu Henryka Miłoszewskiego, \"Informator nr 28\", Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, 2007 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej M12 lat i 5 miesięcy temu
To znaczy , że Gazeta Pomorska wprowadziła mnie w błąd . Link :
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080217/REPORTAZ/945052335
Marek Kujawa12 lat i 5 miesięcy temu
Zabrakłoby nam tu miejsca na wymienienie błędów różnych publikatorów. Ale najbardziej mnie śmieszy bezmyślne przepisywanie notatek historycznych przeróżnych portali, bez jakiejkolwiek weryfikacji, gdzie np dowiadujemy się, że W XIX wiecznym majątku istnieje park z XIV w ., że o Śliperach nie wspomnę:)))
Andrzej Bogucki12 lat i 2 miesiące temu
Swego czasu czytałem taki tekst w gazecie, że w czasie okupacji 1939 - 1945:
"Ludolf Werner von Alvensleben, dowódca Selbstschutzu na Pomorzu otrzymał dwa wzorcowe majątki w powiecie inowrocławskim Rucewo i Rucewko. Jego kuzyn, dowódca inspektoratu II Selbstschutzu w Toruniu, Ludolf Jacob von Alvensleben, przywłaszczył sobie Płutowo i Szymborno w powiecie chełmińskim". [w:] Maciej Kosobucki, Miała wtedy tylko 12 lat..., Wysiedlenia na Pomorzu, Express Bydgoski z 6.04.2008.