Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Płutowo
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Płutowo

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):53.2686, 18.3958

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Płutowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Kijewo Królewskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1222 r. jako przekazana przez księcia Konrada Mazowieckiego biskupowi pruskiemu Chrystianowi. W latach 1423-24 stanowi własność rycerską Bernarda z Plutowa w komturii starogrodzkiej. W 1516 r. Jan Płotowski na drodze zamiany przekazuje wieś biskupowi chełmińskiemu Janowi Konopackiemu. W 1570 r. dobra szlacheckie należą do Jana Szymborskiego. W 1800 r. własność Franciszka Twarowskiego. Od 1893 r. dobra należą do starosty Jakoba von Gertacha. W 1926 r. właścicielką jest Anna Szczerbińska, a od 1929 r. do wybuchu wojny bracia: Leszek i Zdzisław Czajkowscy. Dwór murowany wzniesiony został w końcu XIX w. przez rodzinę von Kröcherów. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a gospodarzem zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Opis

Dwór na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. Jest to budynek parterowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem, w elewacji ogrodowej ryzalit, we frontowej (od strony podwórza gospodarczego) identyczny ryzalit ze współczesnym gankiem poprzedzonym schodami. Ryzality przechodzą w wystawkę dachową łączącą obydwie elewacje, nakrytą również dwuspadowym dachem (w osi wejściowej), mieszczącym poddasze.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. z 15 gatunkami drzew, wśród których rośnie cis pospolity o obw. w pierśnicy 130 cm i wysokość 12m w wieku 200 lat. Założenie znajduje się na terenach Rezerwatu Płutowo o pow.18 ha utworzonego w celu zachowania rzadko obecnie występującego na Pomorzu typu lasu mieszanego. W rezerwacie występują między innymi takie gatunki drzew jak grab, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, buk i jesion, wiąz szypułkowy, pospolity i górski oraz jawor olsza i osika. Średni wiek drzew to około 120 lat, chociaż pojedyncze dęby, wiązy i lipy przekraczają 200 lat. Oprócz tego znajduje się tu rezerwat przyrody \"Zbocza Płutowskie\" o pow.35ha utworzony w celu ochrony fragmentów zboczy nad Wisłą porośniętych roślinnością stepową. Jest to najbogatsze skupisko roślinności kserotermicznej, wykształcającej się na siedliskach o dużym nasłonecznieniu, z niewielką dostępnością wody.

Inne

Kuźnia i spichlerz folwarczny z XIX w
Zbiorowa mogiła - miejsce straceń Polaków w 1939 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011, na podstawie tekstu Henryka Miłoszewskiego, \"Informator nr 28\", Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, 2007 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej M11 lat temu
To znaczy , że Gazeta Pomorska wprowadziła mnie w błąd . Link :
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080217/REPORTAZ/945052335
Marek Kujawa11 lat temu
Zabrakłoby nam tu miejsca na wymienienie błędów różnych publikatorów. Ale najbardziej mnie śmieszy bezmyślne przepisywanie notatek historycznych przeróżnych portali, bez jakiejkolwiek weryfikacji, gdzie np dowiadujemy się, że W XIX wiecznym majątku istnieje park z XIV w ., że o Śliperach nie wspomnę:)))
Andrzej Bogucki10 lat i 10 miesięcy temu
Swego czasu czytałem taki tekst w gazecie, że w czasie okupacji 1939 - 1945:
"Ludolf Werner von Alvensleben, dowódca Selbstschutzu na Pomorzu otrzymał dwa wzorcowe majątki w powiecie inowrocławskim Rucewo i Rucewko. Jego kuzyn, dowódca inspektoratu II Selbstschutzu w Toruniu, Ludolf Jacob von Alvensleben, przywłaszczył sobie Płutowo i Szymborno w powiecie chełmińskim". [w:] Maciej Kosobucki, Miała wtedy tylko 12 lat..., Wysiedlenia na Pomorzu, Express Bydgoski z 6.04.2008.