Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Piława Dolna (II)
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)Miniatura Piława Dolna (II)

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Piława Dolna (II)
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Piława Dolna (II)

Nieder Peilau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Po 2WŚ - od 1947r. majątek po części należał do więzienia , a po części do PGR . Skazańcy demontowali wystrój pałacu na potrzeby odbudowy Warszawy . Po reorganizacji więzienia i likwidacji PGR - pałac pozostaje w gestii władz gminy - wykorzystywany jako biura . Obecnie gmina przeprowadza gruntowny remont pałacu z wykorzystaniem pracy osadzonych w półotwartym areszcie .

Historia

W Piławie Dolnej istniało kilka folwarków . W jednym z nich - przy ul. Błotnistej 12 powstał renesansowy dwór ok 1650r. jako rezydencja komisarza policji Peistela . Wkrótce stał się własnością rodziny von Seidlitz (Zedlitz ? ) i prawdopodobnie przez nich został przebudowany na barokowy pałac . Hrabia Seidlitz był założycielem w 1743r. lokalnej wspólnoty ewangelickiej pietystów na wieczerzy zorganizowanej wówczas w pałacu - zwanego Czerwonym Dworem . Następnymi właścicielami majątku była rodzina von Perponcher-Sedlnitzki do ok 1886r. Ostatnimi właścicielami była rodzina Derigów - właścicieli zakładów włókienniczych w Bielawie - którzy przebudowali pałac w 1911 r. do obecnego wyglądu i mieli go w posiadaniu do 1945r.

Opis

Budynek pałacu murowany, tynkowany, na planie prostokąta, podpiwniczony, dwu- i trzykondygnacyjny, z użytkowym poddaszem . Dach łamany czterospadowy z naczółkami i powiekami. Fasada jedenastoosiowa, , główne wejście z filarowo-kolumnowym portykiem. Od strony ogrodu - pięcioosiowy ryzalit z dwoma przybudówkami zwieńczonymi tarasami . Zachowane lizeny , gzyms wieńczący, proste opaski otworów okiennych. Od frontu pałacu - podjazd z dziedziińca folwarcznego . Zabudowa folwarku zawiera oborę , stodołę , chlew , kuźmię i stajnię . . Od Wsch - zachowane pozostałości parku krajobrazowego ze stawem .  

Inne

Pałac (Dwór?) oraz żaden z obiektów folwarcznych nie znajduje się w Rejestrze Zabytków ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.