Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Warszawa - Pałac Myślewicki
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Warszawa - Pałac MyślewickiMiniatura Warszawa - Pałac MyślewickiMiniatura Warszawa - Pałac MyślewickiMiniatura Warszawa - Pałac Myślewicki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2155, 21.0383

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiTomek MalikJerzy Mrozek

Warszawa - Pałac Myślewicki

Dzielnica:Śródmieście
Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Warszawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Myślewicki, nr rej.: 2/4 z 1.07.1965

Stan obecny

Pałac Myślewicki, jeden z najważniejszych budynków Łazienek Królewskich, odzyskał dawny blask. Konserwatorom udało się odsłonić historyczne polichromie i przywrócić zabytkowi kolorystykę zgodną z jego autentycznym XVIII-wiecznym charakterem. Wnętrze obiektu zostało także wzbogacone o kopie antycznych rzeźb.
Każdy widzi, że Pałac Myślewicki ma inną elewację niż pozostałe obiekty Łazienek Królewskich. To wynik tego, że odkryliśmy oryginalne partie koloru z czasów jego budowy i w ten sposób powróciliśmy do zamysłu królewskich architektów - podkreśla Piotr Zambrzycki, Główny Konserwator Łazienek Królewskich.

Historia

Pałac (ul. Agrykoli 1) z lat 1775-79
Pałac Myślewicki przez wiele lat pełnił oficjalne, reprezentacyjne funkcje. W okazałych wnętrzach radzono o sprawach państwa, w apartamentach gościli carscy generałowie, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, także członkowie polskiego rządu i zagraniczni goście. Poruszano tu nie tylko sprawy krajowe.

Pałac Myślewicki był też świadkiem ważnych międzynarodowych rozmów. W latach 1958-1970 był miejscem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli władz Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prowadzone tu rozmowy były wówczas główną formą dialogu między obu państwami i przyczyniły się do budowy wzajemnego zaufania oraz zachowania pokoju.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.