Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Roberta Schweikerta
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Łódź - Pałac Roberta SchweikertaMiniatura Łódź - Pałac Roberta SchweikertaMiniatura Łódź - Pałac Roberta SchweikertaMiniatura Łódź - Pałac Roberta Schweikerta

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Łódź - Pałac Roberta Schweikerta

Województwo:łódzkie
Powiat i gmina:Łódź
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy Fryderyka W. Schweikerta, nr rej.: A/310/1-5 z 31.08.1987:

Stan obecny

W czasie II wojny światowej w pałacu Schweikertów mieścił się bank niemiecki, a po wojnie kolejno siedziby: PPR, ZHP i ZSMP. W 1991 r. obiekt otrzymał w użytkowanie Ośrodek Studiów Europejskich Uniwersytetu Łódzkiego, pałac poddano renowacji i od 1993 znajduje się w nim Instytut Europejski.

Historia

Fryderyk Schweikert - syn podłódzkiego kowala zaczynał od tkalni wełnianych chustek i dość szybko stał się jednym z fabrykantów włókienniczych rozwijającej się Łodzi . W 1893 zakupił parcelę przy ul. Wólczańskiej z willą - jedną z jego późniejszych rezydencji . Jeden z synów - założył w Pabianicach fabrykę chemiczną - do dziś "Polfa" i wybudował własną rezydencję . Drugi z synów wybudował swoją rezydencję obok ojca .. Kolejny syn prowadził fabryki ojca i nabył gotowy pałacyk przy ul. Piotrkowskiej 262 . Tak więc - Schweikertowie pozostawili po sobie liczne wille , rezydencje , kamienice i kilka niezbyt dużych zakładów przemysłowych Łodzi .

Zwrócę uwagę – że nazwa obiektu jest myląca ... Fryderyk Wilhelm Schweikert zmarł w 1902r .
Pałac przy ul Piotrkowskiej wybudowano w 1910r. Dla syna – Roberta Schweikerta ..

Opis

Budynek powstał w 1910 według projektu Leona Lubotynowicza, bądź Romualda Millera.
Jest to niewielki, neobarokowy, wolnostojący pałac z reprezentacyjnym dziedzińcem, który wytyczony jest przez usytuowane po bokach budynki gospodarcze (stajnia, wozownia, stróżówka z pomieszczeniami gospodarczymi) i ograniczony żeliwnym ogrodzeniem z bramami. Budowla jest dwukondygnacyjna z wysokim parterem, portykiem z półkolistym podjazdem oraz dachem czterospadowym z mansardami. Z tyłu pałacu znajduje się ogród "włoski" z symetrycznymi prostokątnymi kwaterami. Dekoracja zewnętrzna pałacu nawiązuje także do uproszczonych form klasycystycznych, historycznych, nadając budowli charakter modernistyczny. Klasycyzujące wnętrza zachowały znaczną część pierwotnych dekoracji.

Inne

W Rejestrze Zabytków :
- zespół pałacowy Fryderyka W. Schweikerta, ul. Piotrkowska 262, 1910-13,nr rej.: A/310/1-5 z 31.08.1987 i z 17.05.2012:
- pałac
- 2 oficyny gospodarcze
- park z dziedzińcem frontowym
- pawilon ogrodowy
- ogrodzenie z bramą, mur.-met.


(na podstawie : Wikipedia)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.