Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Roberta Biedermanna
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Łódź - Pałac Roberta BiedermannaMiniatura Łódź - Pałac Roberta BiedermannaMiniatura Łódź - Pałac Roberta BiedermannaMiniatura Łódź - Pałac Roberta Biedermanna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Łódź - Pałac Roberta Biedermanna

Adres:ul. Franciszkańska 3/5, Łódź
Województwo:łódzkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacu Roberta Biedermanna, nr rej.: A/271 z 16.09.1980
Park:- park, pocz. XX nr. j/w

Stan obecny

Od 1998r. pałac stał się siedzibą części administracji Uniwersytetu Łódzkiego z salami konferencyjnymi i reprezentacyjnymi .W latach 1999 - 2003 przeprowadzone zostały kompleksowe prace budowlano - rewaloryzacyjne, konserwatorskie i aranżacyjne przystosowując obiekt do nowych  funkcji .
W 2003r. znaczna część zakładów Biedermana przy ul. Smugowej - spłonęła .
Od 03.2017r. rozpoczęło w pałacu działanie Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego .

Historia

Pałac znajdujący się u zbiegu ulic Północnej i Franciszkańskiej w Łodzi Zbudowany został w 1912r. dla Alfreda Biedermanna , syna Roberta.
Alfred - dobrze wykształcony chemik i dr. Nauk filozoficznych został dyrektorem zakładów ojca . Reaktywował łódzką stację meteorologiczną , wspierał powstanie i rozwój Kolei Elektrycznej Łódzkiej i  Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych  ( tramwaje miejskie i podmiejskie) , był udziałowcem  Towarzystwa Akcyjnego "Saturn" w Czeladzi zapewne z wiana żony - Zofii (Sophie) Malwiny z domu Meyer , którą poślubił w 1892r. Odznaczony był  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie rozbudowy krajowego przemysłu, a w 1930 Złotym Krzyżem Zasługi "za zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu węglowego .
Alfred wybudował pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi , stróżówką i wozownią , prawdopodobnie w miejscu istniejącego tu wcześniej parterowego domu zbudowanego jeszcze przez Roberta Biedermanna. Pałac otacza okazały ogród - park otoczony żeliwnym płotem .
Brat Alfreda - Bruno po wkroczeniu wojsk radzieckich w 01.1945r. w akcie protestu zastrzelił żonę i córkę oraz popełnił samobójstwo .....
Po 2WŚ zakłady Biedermanna przyjęły nazwę Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama - później Rena Kord , w pałacu jakiś czas mieściło się przedszkole zakładowe , a od 1998r. stał się siedzibą części administracji Uniwersytetu Łódzkiego z salami konferencyjnymi i reprezentacyjnymi

Opis

Pałac z 1912 r.  ma zwartą bryłę opartą o dwa prostokątne założenia połączone łącznikiem  i nakrytą  dachem mansardowym. Główne wejście od strony północnej osłonięte jest portykiem kolumnowym prowadzącym do reprezentacyjnego holu, od którego biegnie korytarz, z rozmieszczonymi wokół pokojami. Na parterze oprócz holu znajdowała się jadalnia i gabinet. Na piętro mające kiedyś charakter mieszkalny prowadzą dwubiegowe drewniane schody o ciekawej, asymetrycznej kompozycji i manierystyczno-barokowej dekoracji balustrad.

Park

Park z pocz. XX w.

Inne

Wozownia z 1928 r., nr rej.: A/40 z 1.08.2007

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.