Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Tarnów - Dwór (ul. Batorego 19)

Województwo:małopolskie
Powiat i gmina:Tarnów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dworek, nr rej.: A-225 z 6.09.1980

Stan obecny

Budynek po generalnym remoncie zakończonym w 2020 roku. W budynku mieści się restauracja ,,Różana - Batorego 19". Nazwa nawiązuje do starej nazwy ulicy przy której mieści się obiekt. Do 1933 roku ulica nosiła nazwę "Różana".
Menu nawiązuje do lokalnej kuchni mieszczańskiej.

Historia

Dworek powstał w połowie XIX wieku jako typowy podmiejski dom. Na przełomie wieków XIX i XX mieszkało w nim małżeństwo Kostasiów, które otrzymało go od księcia Eustachego Sanguszki. Tadeusz Kostaś był majordomusem księcia, zaś jego żona cenioną w mieście akuszerką.
Budynek cudem przetrwał dziejowe burze i nieprzyjazne zabytkom czasy PRL gdy sąsiednie budynki zastąpiono współczesnymi. Przyczyniła się do tego Pani Danuta Gryl, wnuczka Kostasiów, nauczycielka muzyki która całe życie mieszkała w dworku. Gdy zmarła w 2011 roku budynek który już wtedy był w złym stanie technicznym zaczął się rozpadać. Nie pomógł fakt, iż obiekt wpisano do rejestru zabytków, gdyż nie było chętnych do jego ratowania. Zapadła się część murów oraz fragment dachu. Reszta wspierała się wprawdzie jeszcze na spróchniałych i zgniłych pozostałościach drewnianych krokwi, ale nie stanowiło to praktycznie żadnej ochrony przed deszczem. Woda ciekła po ścianach i suficie, zalewając izby i sień. Wydawało się kwestią czasu gdy budynek się rozpadnie a na jego miejscu powstanie coś współczesnego.
W roku 2017 budynkiem z zawalonym już dachem zainteresował się właściciel sieci Hoteli Cristal Park, który uratował uprzednio zabytkowy Dwór w Zgłobicach. Kupił dworek i przy poparciu konserwatora podjął się trudnego zadania odbudowy przy jednoczesnym nadaniu mu nowej funkcji. Takiej która zapewni funkcjonowanie przez kolejne lata.
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem okazało się stworzenie restauracji, która we wnętrzach dworku swoją ofertą przybliża Gościom tradycyjną kuchnię lokalną. Budynek został wyremontowany w latach 2018-2020

W dworku mieszkał Tadeusz Kostaś, majordomus u księcia Eustachego Sanguszki w Gumniskach. W 2011 zmarła ostatnia jego lokatorka: Danuta Gryl, wnuczka pierwszych właścicieli. Budynek przez kilka lat stał pusty. Zapadła się część murów oraz fragment dachu. Reszta wspierała się wprawdzie jeszcze na spróchniałych i zgniłych pozostałościach drewnianych krokwi, ale nie stanowiło to praktycznie żadnej ochrony przed deszczem. Woda ciekła po ścianach i suficie, zalewając izby i sień. Budynek został wyremontowany..

Opis

Klasycystyczny dwór z pocz. XIX w.

Inne

Ogród, nr rej.: A-225 z 6.09.1980

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Witold Kisała3 lata temu
Stan obecny na www.rozana-batorego19.pl