Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kraków - Pałac Czapskich
2010, zdjęcie Paweł Bednarek
Miniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac CzapskichMiniatura Kraków - Pałac Czapskich

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Paweł BednarekZbigniew KałwaKrzysztof Kodura

Kraków - Pałac Czapskich

Adres:ul. Piłsudskiego 10/12, Kraków
Województwo:małopolskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Czapskich, nr rej.: A-106 z 10.06.1968

Stan obecny

Obecnie w Pałacu Czapskich prowadzony jest kompleksowy remont. Celem który przyświeca Muzeum Narodowemu w Krakowie jest stworzenie w rewaloryzowanym obiekcie Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej. Po remoncie, którego zakończenie zaplanowane jest na 2013 rok w pałacu przy ulicy Piłsudskiego 12, będziemy mogli podziwiać najlepszą na świecie kolekcję monet, medali i banknotów polskich.

Historia

Pałac Czapskich
(dawniej Pałac Krasińskich, później także Pałac Hutten-Czapskich)

W 1883 Hubert Antoni Krasiński, właściciel Reimentarzówki na Ukrainie, lekarz i działacz społeczny, przeniósł się z Warszawy do Krakowa i tutaj zbudował neorenesansowy pałacyk według projektu Antoniego Siedlaka.

Budowa pałacu zakończyła się w 1884. Hubert Krasiński mieszkał w pałacu do swojej śmierci w 1890.
Po śmierci pierwszego właściciela pałac drogą kupna nabył w 1894 Emeryk Hutten-Czapski, który postanowił w budynku tym umieścić swoją muzealną kolekcję (ponad 11 tys. monet, medali, orderów, banknotów i rycin), sprowadzoną wraz z bogatą biblioteką z rodzinnego majątku Stańków.

Nowy właściciel polecił Tadeuszowi Stryjeńskiemu dobudować do obecnej bryły pałacu pawilon.
Po jego wybudowaniu w 1896 na pawilonie został umieszczony napis "Monumentis Patriae naufragio ereptis" (Pamiątkom ojczystym ocalonym z burzy dziejowej).
Do skrzydła muzealnego prowadziła oddzielna brama w ogrodzeniu i oddzielne wejście.
Sale ekspozycyjne zostały wyposażone w odpowiednie muzealne sprzęty (oszklone gabloty i szafy), umożliwiające prezentację zbiorów porcelany i szkła.

W pawilonie przechowywana była kolekcja numizmatów, którą na początku XX wieku (1903) rodzina Czapskich przekazała miastu.

Następnie kolekcja trafiła pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie tworząc Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Po zakończeniu generalnego remontu, 28 czerwca 2013 Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło w pałacu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, w którym jest wystawiona kolekcja monet, medali i banknotów polskich oraz zbiór starych druków i rękopisów.
Odnowiono również dziedziniec, ogród i lapidarium.

wg wikipedii

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.