Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiDaniel Brzeziński

Głęboka

Glambach

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Ziębice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1 poł. XIX, XX w., nr rej.: 1626/WŁ z 10.06.1998

Stan obecny

Opuszczony.

Historia

O historii miejscowości zachowało się niewiele informacji. Dobra rycerskie w Głębokiej należały między innymi do ziębickiej linii rodziny von Bischofsheim.W XVII w. właścicielem państwa Pomianów oraz majątków Lubnów, Goleniów Śląski, Głęboka i Rostów był Franciszek Ignacy von Rozdrażov. Następnie dobra odziedziczył Jan Franciszek von Kolovrat-Krakovsky, syn Wilhelma Albrechta I i Jadwigi Barbary z domu von Rozdrażov. Kolejnym właścicielem posiadłości był Filip von Kolovrat-Krakovsky, syn Jana Franciszka i Marii Barbary z domu von Waitzmann. Według książek adresowych z lat 1886-1921 w tym czasie majątek w Głębokiej o powierzchni 286 ha należał do hrabiego Friedricha von Harbuval-Chamaré. W latach trzydziestych XX w. posiadłość została wykupiona przez Śląską Spółkę Ziemską i rozparcelowana.

Opis

Pałac w Głębokiej prawdopodobnie został zbudowany w XIX w. w stylu klasycystycznym. Budynek murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa, z centralnym płytkim trzyosiowym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym przyczółkiem i poprzedzonym murowanym gankiem. Budynek w trakcie generalnego remontu, z wymienionym dachem i skutymi tynkami. Remont prawdopodobnie został przerwany z powodów finansowych. W Internecie w lipcu 2011r. można było znaleźć nieaktualną ofertę sprzedaży budynku. Przed pałacem znajduje się łąka o powierzchni 0,5ha, wokół rozciąga się niewielki park (1,5ha) z zachowanymi cennymi okazami starodrzewu.

http://www.palaceslaska.pl

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Danuta Zoń7 lat i 12 miesięcy temu
Ta mapa satelitarna przedstawia położenie miejscowości o nazwie Głęboka w powiecie strzelińskim.
Marek Kujawa7 lat i 12 miesięcy temu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby naniosła Pani prawidłową lokalizację. Za pomocą opcji \"zasugeruj zmiany\" można wejść do edytora i przeciągnąć czerwony znacznik myszką na właściwe miejsce. Lub po prostu dwukrotnie kliknąć w innym miejscu. Pozdrawiam!