Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Uradz
Zdjęcie Napoleon 2011
Miniatura UradzMiniatura UradzMiniatura UradzMiniatura UradzMiniatura Uradz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Uradz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Henryk Dymczyk

Uradz

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:szczecinecki
Gmina:Barwice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 1192 z 25.09.1984

Stan obecny

Aktualnie już wyremontowany .Byłem w dniu 03.05.2024r.
Sercem Folwarku jest Dworek - pieczołowicie odrestaurowany budynek z początku minionego wieku, położony nad rzeką Dębnicą, w Drawskim Parku Krajobrazowym. To tu znajduje się unikatowy butikowy hotel z wysokiej klasy spa i wellness. A w dobudowanej (i mistrzowsko połączonej z zabytkową bryłą budynku) części znajduje się restauracja stawiająca na lokalną kuchnię i dawne receptury.
Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wypoczynku i regeneracji sił! Folwark Uradz to ponad trzysta hektarów lasów, łąk i pól - z dala od zgiełku cywilizacji i zgubnego wpływu przemysłu. Królują tu cisza i spokój. I niczym niezakłócona przyroda! I chociaż to teren nizinny, to znajdziemy tu elementy charakterystyczne dla górskich krajobrazów. Folwark znajduje się w otulinie rezerwatu Przełom Rzeki Dębnicy, który zachwyca licznymi górskimi potokami i strumieniami. W rezerwacie wyznaczono szlak turystyczny, dzięki czemu możemy bez problemów rozkoszować się tym zachwycającym miejscem.

Historia

Dwór z pocz. XX w.

Opis

Modernistyczny dwór z pocz. XX w. Zbudowano go na planie prostokąta z dodanymi: prostokątnym gankiem mieszczącym główne wejście, małym, łukowym ryzalitem na rogu budynku i dużym, półokrągłym ryzalitem od strony ogrodu. Dwór w Uradzu posiada zwartą, masywną bryłę mieszczącą 2 kondygnacje mieszkalne, nakryte dachem mansardowym. Fasada jest niesymetryczna, drzwi frontowe mieszczą się w drugiej ćwierci długości dworu. Główne wejście do budynku wiedzie poprzez drewniany ganek dostawiony do pseudoryzalitu przechodzącego poprzez wszystkie piętra i zwieńczonego półkoliście. Do ogrodu prowadzą drzwi ukryte w dwuarkadowym krużganku. Wszystkie elewacje zdobione są delikatnym gzymsem, okna posiadają dekoracyjne opaski, a arkady wsparte są na boniowanych, kamiennych filarach.

Park

Park z 1830 r.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

W kompleksie znajduje się również Muzeum Humoru i Absurdu,które również zwiedziłem i posiadam kolekcję zdjęć z tego obiektu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.