Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Tuczno

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:wałecki
Gmina:Tuczno
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: A-566 z 4.12.1954 i z 26.10.1987

Historia

Zamek został wybudowany przez rodzinę Wedlów ? właścicieli miejscowych dóbr aż do 1739 roku. Warownia sięga swym rodowodem końca IV dekady XIV wieku i została posadowiona na wzniesieniu między dwoma jeziorami ? Tuczno i Zamkowym połączonym z Jeziorem Liptowskim i strumieniem Runica.
Pierwotne założenie posadowione było na planie trapezoidalnym o wymiarach 28 X 35 X 36 X 39 m i otoczone było murem obwodowym. Brama główna umieszczona była w kurtynie północnej a dom mieszkalny posadowiony na planie prostokąta o wymiarach 13 X 35 m przy kurtynie wschodniej.
Pierwotny dom, opięty skarpami został rozebrany w roku 1581 by zwolnić miejsce pod budowę nowego skrzydła rezydencjonalnego z dwiema okrągłymi basztami i najprawdopodobniej attyką. Pod koniec XV wieku przy kurtynie zachodnie zbudowano podpiwniczony budynek na planie prostokąta o wymiarach 8 X 11 m. W latach 80 tych XVI wieku odbyła się gruntowna przebudowa założenia zainicjowana przez Stanisława Wedla. Zachowało ono swój obronny charakter i otoczony był murem obronnym sięgającym 7 m wysokości. W latach 1608-1631 założenie zostało znacznie rozbudowane.
Dobudowane zostały wówczas dwa barokowe skrzydła: zachodnie i południowe. Kolejne zmiany przypadły na połowę XVIII wieku oraz rok 1846. Na początku XX wieku budynki zamkowe zostały zaadaptowane na szpital. W roku 1945 założenie zostało częściowo zniszczone a w 1947 roku spalone. W latach 1966-1976 odbyła się odbudowa zabytku z przeznaczenie na ośrodek wypoczynkowy SARP. Podczas odbudowy zrekonstruowano renesansowy wystrój skrzydła wschodniego ze sgraffitowym boniowaniem i częściowo wnętrza, w tym gotycko - renesansowe piwnice. W otoczeniu zamku znajduje się malowniczy park oraz od północy rynek dawnego miasteczka lokowanego w 1311 roku.

Park

Park z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.