Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Świerzno
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura ŚwierznoMiniatura ŚwierznoMiniatura ŚwierznoMiniatura ŚwierznoMiniatura Świerzno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJoanna Kwoka

Świerzno

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:kamieński
Gmina:Świerzno
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1721-1728 r., nr rej.: 20 z 18.06.1954
Park:nr rej.: 176 z 30.07.1995

Stan obecny

Dwór w rękach prywatnych, obecnie jest remontowany z przeznaczeniem na hotel.

Historia

Pierwszy, znany nam dwór w Świerznie [drewniany] stał już w 1598 r i należał do Henryka von Flemming. W 1660 r został zburzony, w 1665 zbudowano na jego miejscu nową siedzibę dla Kacpra von Flemming. Prawie sto lat później on także został zburzony. Następny, barokowy dwór w Świerznie powstał w latach 1718-23 na zamówienie Bogusława von Fleminga. Nowy dwór powstał na miejscu starego, z 1665 r. Pracami kierował budowniczy Andrzej Haase ze Stargardu. Cały zespół dworski obejmował budynki mieszkalne, wozownię i stajnię. Budowę właściwego pałacu [w miejscu zachowanych do dziś gołębników-bramy] zatrzymała śmierć fundatora. Już w 1734 r. Świerzno trafiło do spadkobierców von Flemmingów, by potem kilkakrotnie zmieniać właścicieli. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina von Ruxleben. W latach 1923-1925 przeprowadzono remont, m.in. nadając dzisiejszy wygląd zachowanej fasadzie dworu. Po II wojnie światowej obiekt przez kilka lat był zajęty przez Armię Czerwoną. W latach 1952-1993 dwór należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach 1975-1981 przeprowadzono ponownie remont dachów i konserwację malowideł sali balowej. Od 1993 r. dwór jest w rękach prywatnych. W 2004 roku nieruchomość nabyła spółka ?Dwór Pomorski?. Obecnie dwór jest remontowany i adaptowany na hotel.

Opis

Barokowy dwór z XVIII w. Ten zespół dworski jest założeniem typu entre cour et jardin- z dziedzińcem honorowym przed dworem i ogrodem w stylu francuskim na jego tyłach. Założenie składa się z dwóch, symetrycznych skrzydeł, zbudowanych na planie litery L z przybudówkami prostopadłymi do korpusów [liter L]. Wszystkie budynki są nakryte dachami mansardowymi z naczółkami. Budynki mają konstrukcję szachulcową. Szkielet wzniesiono z drewna dębowego, wypełnienie z cegieł, a całość wsparta jest na podmurówce kamiennej. Zachowały się ozdobne kominy na budynku zachodnim i południowym. W fasadach skrzydeł wschodniego i zachodniego oś symetrii podkreślają środkowe ryzality. Wnętrza dworu zachowały się w stosunkowo dobrym stanie, zwracają uwagę zwłaszcza malowidła w sali balowej. Znajduje się w niej empora dla orkiestry, a nad nią malowany herb Flemmingów z napisem fundacyjnym i datą ?1728?. Wnętrza parteru są dwutraktowe z sienią na osi.

Park

Park z XVIII w. ze śladami czterech stawów. Do dworu prowadzą aleje wysadzane kasztanowcami. Tuż za budynkami dworskimi lasyczny ogród francuski z XVIII w. zachowany w dość dobrym stanie.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Dom oficjalistów.
2 gołębniki (brama) z końca XVIII w.
2 budynki gospodarcze z XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.