Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Stuchowo
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura StuchowoMiniatura StuchowoMiniatura StuchowoMiniatura StuchowoMiniatura StuchowoMiniatura Stuchowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiAndrzej SzymańskiJoanna Kwoka

Stuchowo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:kamieński
Gmina:Świerzno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 816 z 8.1978
Park:nr rej.: 868 z 26.07.1979

Stan obecny

W obiekcie mieści się szkoła podstawowa.

Historia

Od XIV w. ziemie Stuchowa należały do rodziny von Plotz. Pochodząca z lat 1880-1888r. eklektyczna budowla pałacu została ufundowana właśnie przez Leo von Plotz. Na miejscu starszej siedziby, wzniósł on neorenesansową rezydencję nawiązującą do królewskich pałaców Poczdamu. Właściciel również unowocześnił folwark, tworząc gorzelnię, tartak, młyn wodny i wprowadzając nowe maszyny parowe do pracy w gospodarstwie. Ostatni dziedzic majątku, Henning von Plötz został usunięty z pałacu przez władze Rzeszy w 1942 r. Po wojnie opuszczony pałac zajeły wojska radzieckie, które zdewastowały budynek. W latach 50tych pałac należał do PGR. Później w budynku umieszczono szkołę podstawową, mieszczącą się tam do dziś. Ostatnio odnowiono elewacje pałacu.

Opis

Eklektyczny pałac z 2 poł. XIX w. Jest to budynek o masywnej bryle, murowany, dwukondygnacyjny. Ponad gmachem wznosi się ośmiokątna wieża, zakończona neobarokowym hełmem. Podobne hełmy posiadają niewielkie wieże zdobiące fasadę budynku. Elewacje różnicują otwory okienne, prostokątne, z ozdobnymi nadprożami, półkoliście sklepione i występujące w biforiach. Także boniowanie i gzymsu międzykondygnacyjne zdobią ściany pałacu. Bryłę budynku ubarwiają ryzality na każdej elewacji, wejście do pałacu jest zaakcentowane portykiem z herbem rodziny von Plotzów. Portyk jest wsparty na filarach z wolutami w kapitelach. Wnętrza budowli zachowały częściowo oryginalny, bogaty wystrój. Można zobaczyć oryginalne kominki i piece kaflowe, stiukową dekorację ścian i sufitu oraz drewnianą, imponującą klatkę schodową ze zdobionym malarsko stropem. Na kurku wskazującym kierunek wiatru, widnieją inicjały jednego z właścicieli-Leo von Plotz.

Park

Pałac z XIX w., otacza jeden z największych parków w regionie, o pow. ok 41ha. Dawniej, część parku była ogrodem angielskim. Wojenną zawieruchę przetrwał projekt łączący pasy łąk oraz grupy krzewów i drzew. Ocalały ponad stuletnie cisy, lipy, dęby i egzotyczny okaz świerka.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.