Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Komorowice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura KomorowiceMiniatura Komorowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Komorowice
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerGREGORIUS ...

Komorowice

Schönwasser

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Żórawina
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1529, 1700, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1793 z 20.08.1966
Park:nr rej.: 380 z 24.07.1976

Stan obecny

W latach 70-tych XXw.zespół dworsko-parkowo-folwarczny stanowił własność Zakładu Zootechniki Doświadczalnej.
Od 1992r.własność Gminy Żurawina .
Od 1997r.budynek nieużytkowany i niezabezpieczony.
Od 1998r.w rękach prywatnych spółki ZEC HURT z Wrocławia .

Historia

W 1529 roku pałac przejęty przez bogatego mieszczanina wrocławskiego Melchiora Hirsch von Kaltenbrunn . Z jego inicjatywy - przebudowany na siedzibę pańską założoną na rzucie nieregularnej podkowy z przylegającą od zach.wieżą . Obiekt otaczała pierwotnie fosa z mostem (zasilana przez pobliską Ślęzę).
Ok.1566r.pierwsza rozbudowa dworu za spawą nowego właściciela-Christopchera Pettscha.Dobudował on || kondygnacje mieszkalno-gospodarczą . Około 1700r.został gruntownie przebudowany min.poszerzono od dziedzińca skrzydeł płn-wsch.(wąskie korytarze),i płd-wsch.w stylu renesansowym za sprawą Wipertusa i Nikolasa Frankersteinera ze Świniar.

Opis

Obecny neobarokowy wygląd pałac otrzymał prawdopodobnie w latach 70-tych XIXw.,wzorowany na barokowych pałacach francuskich . Ujednolicono bryłę obiektu,zasypano cześć fosy przekształcając ją w staw . Najstarszym elementem jest piaskowe nadproże w portalu z herbem von Kaltenbrunn z datą 1529r.,oraz tablica z samym herbem i datą płaskorzeźbiona,wmurowana nad górnym oknem wieży . Palac założony na rzucie podkowy,złożony z trzech prostokątnych skrzydeł.

Park

Park.

Inne

W Rejestrze Zabytków :
- zespół pałacowy, 1529, 1700, 2 poł. XIX:
- pałac, nr rej.: A/3967/1793 z 20.08.1966
- park, nr rej.: A/3968/380 z 24.07.1976

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
W palacu w Komorowicach zaczelo sie cos dziac. Z zewnatrz wyglada nadal pozostawiony swemu losowi za to w srodku widac dzialania na rzecz ratowania obietku. Tynki zostaly skute do cegly, jedynie w nawie przypominajacej mala palacowa kapliczke elewacja zostala nienaruszona z braku podlogi wiec i dojscia. Natomiast miedzy pietrami wstawiono metalowe prowizoryczne schody umozliwiajace wejscie na sam strych, ktory rowniez nosil znaki renowacji, wymiany podlog i czesci dachu. Ciekaw jestem co tez wlasciciel wyczaruje z tego obiektu...