Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Rajkowo
2019., zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura RajkowoMiniatura Rajkowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.3971, 14.4732

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJerzy Mrozek

Rajkowo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:policki
Gmina:Kołbaskowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-520 z 26.06.1990, i z 31.01.2005

Stan obecny

Hotel, strefa spa.

Historia

Historia założenia dworskiego w Rajkowie (niem. Klein-Reinkendorf Gut) jest nierozerwalnie związana z pobliską wsią Warzymice, której początki sięgają XIII wieku. W pierwszej połowie dwunastego stulecia część miejscowych gruntów stanowi lenno kościoła św. Jakuba, a następnie klasztoru cysterek w Szczecinie. W 1333 roku książę szczeciński Otto I przekazuje wieś Warzymice Fundacji Mariackiej w Szczecinie.

Na podstawie umowy spisanej 22 maja 1841 w Berlinie z majątku wsi Klein Reinkendorf, należącej do Kapituły Mariackiej w Szczecinie, wydzielone zostają pola uprawne i przynależne do nich łąki zwane Dambruch koło Siadła Dolnego, o łącznym arealne 52 mórg i 145 prętów i za cenę 600 talarów, oddane na własność alodialną Martinowi Wilhelmowi Schroederowi.

Ok. poł. XIX w. powstaje pierwszy dwór w Rajkowie o bliżej nieznanych formach oraz założenie przestrzenne folwarku i związanej z nim kolonii mieszkalnej. W 1879 roku jako właściciel majątku wzmiankowany jest niejaki F. Wegner, natomiast od 1890 roku O. Heyer. Ten ostatni rozbudowuje folwark o nowe budynki gospodarcze oraz wznosi czworaki dla robotników folwarcznych.

W latach 1905 – 1945 r. właścicielem folwarku jest Friedrich Keunecke. Za jego rządów majątek osiąga szczyt swojej świetności, osiągając areał ponad 300 ha. Hodowano wówczas głównie krowy i trzodę chlewną oraz uprawiano buraki cukrowe na potrzeby pobliskiej cukrowni. Za czasów Keunecke na miejscu dawnego dworu wzniesiono okazałą rezydencję, nawiązującą do stylu barokowego, o zwartej dwukondygnacyjnej bryle, nakrytej mansardowym dachem. Autorem wybudowanego w 1907 r. pałacu jest pochodzący z Löcknitz architekt – C.A. Schmidt. Jednocześnie dawny dworski ogród przekształcono w niewielki park krajobrazowy z ozdobnym stawem i fontanną.

W 1945 roku dawny majątek w Rajkowie zostaje znacjonalizowany i przekazany na siedzibę PGR-u. W budynku pałacu umieszczono mieszkania i biura. Powojenne adaptacje i modernizacje przyczyniły się do degradacji wartości zabytku. Z elewacji skuto oryginalne tynki, wnętrze wtórnie podzielono ściankami działowymi, a dwukondygnacyjny salon, przedzielono stropem. W 1959 roku pałac przejmuje Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie (późniejsza Akademia Rolnicza), tworząc na 219 ha Rolniczy Zakład Doświadczalny. Pod koniec lat 90-tych budynek pałacu zostaje wydzierżawiony, a w 2010 roku ostatecznie sprzedany osobom prywatnym.

W 2014 r. zdewastowany pałac i zarośnięty park został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy niezwłocznie przystępują do kompleksowych prac restauratorskich i remontowych. Pod czujnym okiem konserwatora zabytków, przy spełnieniu najwyższych standardów związanych z ochroną konserwatorską założenia, budynek pałacu i park przywracane są do dawnej świetności. W efekcie zakończonych w 2018 r. prac zarówno pałac w Rajkowie jak i jego otoczenie zmieniły swoje oblicze i służą dziś nowym funkcjom.

Opis

Neoklasycystyczny dworek. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Na elewacji frontowej cofnięty portyk z parą jońskich kolumn.Dach elewacji frontowej i tylnej posiada lukarny.

Park

Park oraz staw.

Inne

www.palacrajkowo.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Radosław Sroczyński4 lata i 8 miesięcy temu
Dwór zmienił właściciela. Po remoncie jest naprawdę ładny. Mieści się tutaj hotel, kawiarnia, spa. Niedaleko powstała winnica.
Jerzy Mrozekrok i 10 miesięcy temu
Autorem zdjęć z roku 2022, jest Ania G.