Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Postomino
2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura PostominoMiniatura Postomino

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Postomino
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.4901, 16.7153

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Postomino

Pustamin

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Postomino
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVIII, XIX w., nr rej.: 404 z 27.04.1964

Stan obecny

Pozostałości. Park prawdopodobnie pod zarządem J.S.T.

Historia

Pałac z 2 poł. XVIII w.
W średniowieczu były to ziemie polskie a następnie (po X w.) należały do Pomorzan. Jednym z pierwszych wzmiankowanych właścicieli był Wulfold z darłowskiego zamku (lata 1296-1313), który oprócz wsi w rejonie Wołogoszczy otrzymał część ziemi słupskiej i sławieńskiej i dzierżył m.in. Postomino. Następnie właścicielem tych ziem (1332-1333) był Gerd z Below, który swą rodową siedzibę ?Stammhaus?, wybudował w Pieszczu. Ród Below wywodził się z rejonu Steyrtal w Austrii, gdzie w osadzie Below żył w 1160 r. niejaki Hieronymus. Dla rozwoju wsi duże znaczenie miała lokalizacja przy głównej drodze z Darłowa do Ustki. W 1776 r. majątek otrzymał z kasy króla Wilhelma Wielkiego pomoc finansową, spłacaną w ratach przez kilkanaście lat. W tym też czasie we wsi wzniesiony został dla Martina von Derenthal pierwszy dwór, przebudowany w XIX w. W 1813 r. w Postominie i Pieńkowie nastąpiło pierwsze uwłaszczenie chłopów. Podstawą gospodarki majątku była uprawa ziemi, gospodarka łąkowa, rybacka i leśna oraz hodowla bydła. Oprócz folwarku we wsi było 39 domów, w 2 poł. XIX w. rozbudowano założenie dworskie, całkowicie zmieniając jego układ przestrzenny. Inicjatorem przebudowy był prawdopodobnie Martin von Denzin, który w 1854 r. odziedziczył majątek. On również założył ogrody wokół pałacu. Dalej właścicielem był syn Martina, Fritz von Denzin, żonaty z Gabrielą von Below. Oprócz folwarku w Postominie wzniesiono cegielnię a w 1893 r. powstała szosa z Postomina do Sławna. W 1905 r. w majątku hodowano 118 koni, 225 szt. bydła, 18 owiec i 96 świń. Areał gospodarstwa liczył 860 ha, w tym 698 ha ziemi ornej, 59 ha łąk i 79 ha lasów. Do 1939 r. ulegał nieznacznemu zmniejszeniu a liczba hodowanych koni spadła do 60. Fritz i Gabriela von Denzin nie mieli potomstwa, adoptowali siostrzenicę Erikę von Below, która odziedziczyła dobra i gospodarzyła tu do 1945 r. W latach 40-tych XX w. wieś utrwalił na akwarelach niemiecki malarz Otton Kuske (znajdują się one w muzeum w Darłowie). Po wojnie pałac został rozgrabiony przez Rosjan a następnie przez lata ulegał degradacji i został ostatecznie rozebrany przez właścicieli, rodzinę Galków, przed 1990 r.

Źródło: opracowanie p. Elżbiety Szalewskiej ze Słupska.
Wszelkie prawa zastrzeżone. (MK)

Opis

Był to pałac wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, piętnastoosiowy, z trójosiowym i trójkondygnacyjnym nieznacznym ryzalitem pośrodku, zwieńczonym trójkątnym frontonem. Nakryty był wysokim dwuspadowym, mansardowym dachem z lukarnami typu ?bawole oko? w obu kondygnacjach mansardy. Obecnie w miejscu gdzie stał pałac znajduje się nieczytelne gruzowisko zarośnięte przez samosiewy.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. 3,9 ha. Dawny układ przestrzeny jest nieczytelny. Zachowały się zarysy dwóch alei: bukowej która prowadziła do pałacu i lipowej przecinającej park ukośnie. W części zachodniej przebiega aleja grabowa oddzielająca park od pól uprawnych. W parku znajdują się dwa stawy usytuowane kaskadowo. Wśród cennego starodrzewu dominują buki zwyczajne, lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe i graby pospolite a na płd. zboczu jaru rośnie rzadko spotykana kokorycz wątła.

Inne

Ruiny zabudowań gospodarczych z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.