Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Lubiechowo
2012, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura LubiechowoMiniatura Lubiechowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lubiechowo
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiRadosław SroczyńskiGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Lubiechowo

Lubchow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:białogardzki
Gmina:Karlino
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A-182 z 26.11.2004
Park:nr rej.: A-479 z 9.01.1979

Stan obecny

Ruiny pałacu są w rękach Państwa Anny i Janusza Mazur, którzy rozpoczęli odbudowę budynku.
http://palac.lubiechowo.com.pl/nas.html

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Lubiechów znamy z XVI w., należała wtedy do rodu Ramel. Rodzina sprzedała majątek w 1 poł XVIIw., a na początku XIX w., drogą kupna, przeszła w ręce rodziny Schroder z Kołobrzegu. W 1836 r. deputowany powiatu Rudolf Schroder wzniósł okazały pałac na miejscu wcześniejszej i skromniejszej siedziby. Schroder uzyskał szlachectwo w 1861 r. Ostatnią przedwojenną właścicielką Lubiechowa była Clara Schuman z domu Hindenburg. Po 1945 roku przejęty przez PGR zdewastowany popadł w ruinę.

Opis

Neoklasycystyczny pałac z 1835 r. Zbudowano go na osi płn-płd, pomiędzy podjazdem a parkiem, na planie bliskim kwadratowi z ośmiobocznymi wieżami w każdym rogu. Pałac jest podpiwniczony, posiada dwie kondygncje, wieże zaś są trzykondygnacyjne. Na osi fasady i głównego wejścia, na dachu, wznosi się jednokondygnacyjny belweder. Więźba dachowa i poszycie zachowane częściowo. Do drzwi głównych prowadzą paradne schody, na elewacjach zachowały się dość duże części boniowania, gzymsów międzykondygnacyjnych i opasek okiennych. Wieże dodatkowo urozmaicone są półkolumnami, a belwader filarami. Na osi elewacji ogrodowej istnieje parterowy ryzalit z tarasem, kryjący pomieszczenie dawniej będące głównym salonem pałacu. Powierzchnia użytkowa pałacu po odbudowie obliczana jest na ok 800 m2.

tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Park angielski z 2 poł. XIX w., o pow. ok. 11 ha, w tym 0,06 ha wód, założony na planie zbliżonym do trapezu.
Z roślin zielnych, które rosną w parku do najcenniejszych bardzo rzadko występujących i prawnie chronionych należą: Lilia złotogłow (Liliom nortagon L.), Listera jajowata (Lisetera opata L.), z innych ciekawych roślin Tulipan żółty forma dzika (Tulipa sylvestris L.) oraz Żywiec gruczołowaty ( Cardamine glanduligera O.Schwarz.).

Ciekawostką jest np. to, że stanowisko z rośliną żywiec gruczołowaty ( Cardamine glanduligera O.Schwarz.), (wg Pan docenta Zbigniewa Sobisza z AP w Słupsku) jest jedno z najdalej na północ wysuniętych w Polsce i w Europie.
Dla przyrodników, prawdziwych miłośników przyrody i znawców flory to WIELKA SENSACJA. Zazwyczaj ta roślina występuje głównie tylko w Tarach.
Z innych ciekawych roślin w parku spotkać można np. Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria L.) oraz Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.), a także niezapominajki czy fiołki o kwiatach w kolorze białym.

Inne

Murowana kuźnia z przełomu XIX i XX w., 10 lat temu obiekt został rozebrany.

tekst: Adam 2013

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 9 miesięcy temu
Porownujac zdjecia palacu sprzed lat 10 ze stanem wspolczesnym az cieplo robi sie na sercu, ze jednak nie wszystko w naszym kraju popada w totalna ruine, a takowa byl i ten obiekt. Obecnie cieszy oko, choc wnetrza, jak sie okazalo zostaly zaadoptowane na potrzebe wspolczesnych, nowoczesnych mieszkan. Nawet sutereny wykorzystano jako powiechnie mieszkalna, a w ostatnim wolnym jeszcze i bedacym do nabycia mieszkaniu miesiac temu przeprowadzo jeszcze prace wykonczeniowe...Moze ktos sie skusi :)....
Bogdan Adlerrok i 9 miesięcy temu
Nie jest ujmą dla zabytków - bycie zadbanymi budynkami mieszkalnymi .... Zwłaszcza w realiach naszego kraju .. Nie jest to może idealna forma rewitalizacji - ale zachowuje najczęściej substancję budynku , architektonikę i ideę przetrwania . Państwowy "system ochrony zabytków" oferuje raczej wykreślenie z Rejestru i splantowanie ruin ...