Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Lubiechowo

Lubchow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:białogardzki
Gmina:Karlino
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A-182 z 26.11.2004
Park:nr rej.: A-479 z 9.01.1979

Stan obecny

Ruiny pałacu są w rękach Państwa Anny i Janusza Mazur, którzy rozpoczęli odbudowę budynku.
http://palac.lubiechowo.com.pl/nas.html

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Lubiechów znamy z XVI w., należała wtedy do rodu Ramel. Rodzina sprzedała majątek w 1 poł XVIIw., a na początku XIX w., drogą kupna, przeszła w ręce rodziny Schroder z Kołobrzegu. W 1836 r. deputowany powiatu Rudolf Schroder wzniósł okazały pałac na miejscu wcześniejszej i skromniejszej siedziby. Schroder uzyskał szlachectwo w 1861 r. Ostatnią przedwojenną właścicielką Lubiechowa była Clara Schuman z domu Hindenburg. Po 1945 roku przejęty przez PGR zdewastowany popadł w ruinę.

Opis

Neoklasycystyczny pałac z 1835 r. Zbudowano go na osi płn-płd, pomiędzy podjazdem a parkiem, na planie bliskim kwadratowi z ośmiobocznymi wieżami w każdym rogu. Pałac jest podpiwniczony, posiada dwie kondygncje, wieże zaś są trzykondygnacyjne. Na osi fasady i głównego wejścia, na dachu, wznosi się jednokondygnacyjny belweder. Więźba dachowa i poszycie zachowane częściowo. Do drzwi głównych prowadzą paradne schody, na elewacjach zachowały się dość duże części boniowania, gzymsów międzykondygnacyjnych i opasek okiennych. Wieże dodatkowo urozmaicone są półkolumnami, a belwader filarami. Na osi elewacji ogrodowej istnieje parterowy ryzalit z tarasem, kryjący pomieszczenie dawniej będące głównym salonem pałacu. Powierzchnia użytkowa pałacu po odbudowie obliczana jest na ok 800 m2.

tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Park angielski z 2 poł. XIX w., o pow. ok. 11 ha, w tym 0,06 ha wód, założony na planie zbliżonym do trapezu.
Z roślin zielnych, które rosną w parku do najcenniejszych bardzo rzadko występujących i prawnie chronionych należą: Lilia złotogłow (Liliom nortagon L.), Listera jajowata (Lisetera opata L.), z innych ciekawych roślin Tulipan żółty forma dzika (Tulipa sylvestris L.) oraz Żywiec gruczołowaty ( Cardamine glanduligera O.Schwarz.).

Ciekawostką jest np. to, że stanowisko z rośliną żywiec gruczołowaty ( Cardamine glanduligera O.Schwarz.), (wg Pan docenta Zbigniewa Sobisza z AP w Słupsku) jest jedno z najdalej na północ wysuniętych w Polsce i w Europie.
Dla przyrodników, prawdziwych miłośników przyrody i znawców flory to WIELKA SENSACJA. Zazwyczaj ta roślina występuje głównie tylko w Tarach.
Z innych ciekawych roślin w parku spotkać można np. Łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria L.) oraz Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.), a także niezapominajki czy fiołki o kwiatach w kolorze białym.

Inne

Murowana kuźnia z przełomu XIX i XX w., 10 lat temu obiekt został rozebrany.

tekst: Adam 2013

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 2 miesiące temu
Porownujac zdjecia palacu sprzed lat 10 ze stanem wspolczesnym az cieplo robi sie na sercu, ze jednak nie wszystko w naszym kraju popada w totalna ruine, a takowa byl i ten obiekt. Obecnie cieszy oko, choc wnetrza, jak sie okazalo zostaly zaadoptowane na potrzebe wspolczesnych, nowoczesnych mieszkan. Nawet sutereny wykorzystano jako powiechnie mieszkalna, a w ostatnim wolnym jeszcze i bedacym do nabycia mieszkaniu miesiac temu przeprowadzo jeszcze prace wykonczeniowe...Moze ktos sie skusi :)....
Bogdan Adlerrok i 2 miesiące temu
Nie jest ujmą dla zabytków - bycie zadbanymi budynkami mieszkalnymi .... Zwłaszcza w realiach naszego kraju .. Nie jest to może idealna forma rewitalizacji - ale zachowuje najczęściej substancję budynku , architektonikę i ideę przetrwania . Państwowy "system ochrony zabytków" oferuje raczej wykreślenie z Rejestru i splantowanie ruin ...