Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław Sroczyński

Leśno Górne

Hohenlesse

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:policki
Gmina:Police
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: A-1126 z 18.05.1990
Park:nr rej.: A-1127 z 18.05.1990

Stan obecny

Od 1997r. własność prywatna. Obiekt wraz z parkiem i budynkami gospodarczymi podlega stałemu remontowi, celem doprowadzenia do dawnej świetności.
Na teren obiektu można wejść w dni robocze w godz. 7.00-15.00.

Historia

Pałac z końca XIX w. Najprawdopodobniej wcześniej istniało tu inne założenie. W 1920 r. obiekt w bardzo złym stanie (po częściowym spaleniu) wraz z budynkami gospodarczymi i 200 ha. ziemi nabywa rodzina Brussow. W kilka lat doprowadzają cały majątek do rozkwitu. Drenują pola, utwardzają drogę z Pilchowa do Leśna Górnego, budują mostek nad przepływającym strumieniem, remontują budynki. Nagła śmierć Johanna Brussowa oraz kryzys światowy doprowadza Emmę Brussow wraz z córką Lottą do decyzji o sprzedaży majątku. Kupującym jest stowarzyszenie Kukenmuleranstalt zajmujące się min. opieką na osobami upośledzonymi. Spółka prowadzi na terenie majątku działalność rolniczą. Wraz z końcem kryzysu światowego i gwałtowną rozbudową Szczecina wokół majątku powstają liczne żwirownie, a piasek, głównie transportem konnym, dostarczany jest na budowy w Szczecinie. W czasie II wojny światowej wokół pałacu ustawione zostają stanowiska obrony przeciw lotniczej. Po wojnie w pałacu stacjonuje jednostka armii radzieckiej odpowiedzialna za demontaż fabryki paliw syntetycznych w Policach. Po wojnie majątek wraz z ziemią przejmuje PGR, a następnie Agencja Nieruchomości Rolnych. Pałac doprowadzony do ruiny zakupuje osoba prywatna, która nie prowadzi w niej żadnych remontów, a ANR decyduje się na odebranie zabytku. W 1997 r. obiekt wystawiony na przetarg kupuje osoba prywatna i od tej pory prowadzony jest remont obiektu.

Opis

Budynek z elementami neogotyku i neorenesansu, z ośmioboczną wieżą narożną. Powierzchnia pałacu 640 m2.

Park

Park z poł. XIX w., znajdują się w nim dwa stawy pełniące rolę zbiorników retencyjnych systemu drenażowego.

Inne

Na teren parku, na prośbę córki dawnych właścicieli, Lotty Brussow, został przywiziony, z dawnego leśnego cmentarza kamień nagrobny Johanna Brussowa. Stoi on na skraju parku, przy parkingu, stojąc twarzą do pałacu po lewej stronie. Również na prośbę Lotty Brussow, na kamieniu zostało wyryte imię i nazwisko oraz data śmierci Emmy Brussow (matki), która zmarła w Niemczech.

tekst - lesno - 2009

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.