Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Makowice
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura MakowiceMiniatura Makowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Makowice
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiBogdan AdlerGREGORIUS ...Andrzej KwasikJoanna Kwoka

Makowice

Schwengfeld

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świdnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 731/WŁ z 30.06.1979
Park:nr rej.: 1170/WŁ z 28.03.1986

Stan obecny

Własność prywatna, centrum konferencyjne.

Historia

Pałac z pocz. XVII w., powstał na miejscu starszego \\\"Weiherhaus\\\" ? budynku kamienno-szachulcowego. Obecna bryła budowli jest zasługą Justusa von Webskiego, ojca znanego niemieckiego malarza Wolfganga, który w latach 1875-1876 przebudował pałac w stylu nawiązującym do wzorów francuskiego renesansu. Od strony stawów powstał taras, po przeciwnej stronie mieściła się wieżyczka. Właściciele nie wprowadzili się jednak do rezydencji tylko przekształcili dawną gospodę na budynki mieszkalne. Po 1945r. budynek pałacowy został zaadaptowany przez PGR. Od 1989r. stał pusty. Awaria rur centralnego ogrzewania doprowadziła do zalania kilku sal pałacowych, zagrzybienia i znacznego zniszczenia. Od 2002 r. obiekt znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który przywraca mu dawny blask.

Opis

Neorenesansowy pałac z XIX w.. Został stworzony na planie prostokąta, z którego wyrasta ryzalit frontowy, nad którym wznosi się wieża, oraz ryzalit ogrodowy z wyjściem na tarasy prowadzące do parku. Ryzality, umieszczone w przeważającej części na osi budynku, można zauważyć na każdej elewacji. Budynek posiada dwie kondygnacje i czterospadowy dach. W centralnej części fasady, na osi budynku, znajduje się wejście, a nad nim góruje wieża, podwyższona o dwie kondygnacje w stosunku do pierwszego piętra. Główne drzwi są otoczone przez portal tworzony przez półkoliście wygięty gzyms oraz chronione przez niewielki portyk składający się z trójkątnego frontonu opartego na dwóch kolumnach. Elewacja ogrodowa wzbogacona jest o dwie małe wieżyczki i taras ze stylizowanymi na antyczne kolumnami oraz częściowo oryginalną marmurową posadzką. Elewacje zdobione są podwójnymi gzymsami międzykondygnacyjnymi i gzymsem wieńczącym. Elewace wieży są dodatkowo zdobione liznami i gzymsami. Okna piętra posiadają opaski, a okna parteru są zwieńczone frontonami trójkątnymi i półowalnymi, stosowanymi naprzemiennie. W budynku została zachowana oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz oryginalna, poddana konserwacji posadzka parkietowa. W sali balowej znajduje się odnowiona bogata sztukateria.

Park

Park krajobrazowy o pow. 8ha ze stawami hodowlanymi. Bezpośrednio z tarasu zejście nad staw, wokół którego widać ślady dawnej architektury zieleni. W parku znajduje się aleja z 300letnimi dębami, ta część założenia pochodzi z ok. XVIII w.

Inne

Cmentarz rodowy z XIX w., nr rej.: 1170/WŁ z 28.03.1986

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
Palac w Makowicach rowniez przytulil mnie w tym roku na pare relaksujacych spokojnych dni. Szukajac odpoczynku w palacowym ambiente miejsce to sprzyja zadumie i medytacji. Jezioro, nad ktorym palac jest zbudowany jak i przypalacowy park milo uzupelniaja harmonie urokliwej atmosfery...