Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Krąg
M. E. Wojciechowscy
Miniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura KrągMiniatura Krąg

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krąg
Zdjęcie Marek Kujawa

Krąg

Krangen

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Polanów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek (dec. dwór obronny), nr rej.: 105 z 20.06.1956

Stan obecny

Własność prywatna. Hotel i restauracja.

Historia

Zamek z XV w.
Budowla została ulokowana na wzgórzu tuż nad jeziorem. Pierwszy raz Krąg wzmiankowany był w 1458 r., kiedy to właścicielem był Anton von dem Borne. Swoją nazwę zawdzięcza kapitanowi Adamowi von Podewils, który otrzymał ten majątek w 1480 r. jako nagrodę za uratowanie życia księciu Bogusławowi X. Pierwotnie była to wieża mieszkalna wzniesiona na kopcu otoczonym fosą. Budowla była gotowa w końcu XV w. Miała formę prostokąta o wymiarach 11,6m x 14,6m. Posiadała dwie przestrzenie. W latach 80 tych XVI w. nastąpiła rozbudowa rezydencji z tym, że ze starego założenia pozostawiono jedynie kondygnację piwnic. Dostawiono do niej nowy trakt a sam budynek został powiększony do rozmiarów 14,6m x 24,7m. Nowa rezydencja miała zwartą formę, uzyskała cztery narożne, okrągłe baszty nakryte hełmami oraz attykę. Całość skomponowana była w duchu renesansu. W XVII w. nastąpiła rozbudowa rezydencji w wyniku której likwidacji uległa XVI wieczna attyka zamiast której dobudowano kolejną kondygnację. W 1860 r. zamek został sprzedany majorowi Hugo von Loen za 81.500 talarów. Posiadłość ta znajdowała się pod jego panowaniem tylko 20 lat. Hugo von Loen sprzedał majątek jednemu z rodziny von Riepenhausen (za 188000 talarów), a jak mówi legenda, sprzedaż ta spowodowana była długami karcianymi. W XIX w. pałac został przebudowany w stylu neorenesansowym przez Karla Wilhelma von Riepenhausen. Ostatnim właścicielem był Karl Alexander von Riepenhausen. W 1945 r. rezydencja została doszczętnie strawiona przez pożar. Do 1956 w pozostałych resztkach funkcjonowało nadleśnictwo i szkoła. Potem, w latach 1958-1960, częściowo gmach zabezpieczono, ale opuszczony niszczał. W latach 70. XX w. przeprowadzono jego odbudowę na cele nadleśnictwa pod kierownictwem J. Alkiewicza, którą z przyczyn finansowych przerwano. W wyniku reformy uwłaszczeniowej zamek został przejęty przez Gminę Polanów, która wystawiła go w latach 90-tych do przetargu, następnie został sprzedany prywatnym właścicielom. Przeprowadzono całkowitą renowację do stanu sprzed 1945 r. z uwzględnieniem wszystkich przebudów..Odrestaurowany z pietyzmem zamek został laureatem w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków.
Źródła:
Wikipedia
https://www.podewils.pl/pl/Hotel_Podewils_Zamek_w_Kragu/Historia/

Opis

Zamek neorenesansowy. Wzniesiony na planie zbliżonym do odwróconej litery \\\"E\\\". Do czterokondygnacyjnej bryły głównej zamku dobudowano 3-kondygnacyjne skrzydło zachodnie oraz dodatkowo dwa skrzydła jednokondygnacyjne, wydłużając w ten sposób obiekt liniowo. Dobudowano tarasy z ozdobnymi schodami. Postawiono ozdobny mur z bramę wjazdową od strony południowej zamku. Skrzydło płn. - wschodnie wysunięto w kierunku jeziora. We wschodniej części znajdują się piwnice pochodzące z pocz. XV w.

Park

Park o powierzchni 2,6 ha sięgający do szosy i brzegów Jeziora Zamkowego, które jest prawie idealnie okrągłe. Od strony szosy park otoczony jest zabytkowym murem.

Inne

Renesansowo - barokowy kościół (kaplica) z 1580 r. z kryptami grobowymi właścicieli.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł Chojnowski8 lat i 5 miesięcy temu
Piękny zamek, wygląd zewnętrzny oraz skala renowacji robi wrażenie. Polecam krótki odpoczynek nad jeziorkiem położonym z tyłu zamku.
GREGORIUS ...rok i 7 miesięcy temu
Wartko dodac, iz jeszcze na poczatku lat 50-tych ubieglego stulecia zapadla decyzja by zamek rozebrac, ktory wowczas przedstawial...po dewastacji, pozarach, wyszabrowaniu wszystkiego co bylo mozliwym...obraz nedzy i ruiny, co pokazuja zdjecia z tamtego okresu widniejace w czesci westybulu zamku. Dopiero po licznych protestach wpisano zamek na liste zabytkow i przystapiono juz w roku 1953 choc bardzo mozolnie do odbudowy obiektu, czym zajelo sie wowczas Szczecinskie Przedsiebiorstwo Drog i Mostow...W tym roku zamek prezentowal sie szczegolnie okazale...Pani manager obiektu zechciala oprowadzic nas nieco po zakamarkach :)...