Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Koszewo
Zdjęcie Małgosia Czyżewska 2010
Miniatura Koszewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaRadosław Sroczyński

Koszewo

Gross Kussow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:stargardzki
Gmina:Stargard Szczeciński
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII - pocz. XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A-1219 z 22.03.1993
Park:nr rej.: A-1220 z 26.08.1994

Stan obecny

Pałac jest własnością firmy Texas Ranch Company.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z XIII w., kiedy to wymieniono ją jako własność rodziny von Sukow. W XV w. właścicielami był ród von Zinne, w XVII w. Eickstedt, a w 1643 r. pochodząca ze Szwecji rodzina Osterlingów. W 2 poł. XVIII w. Koszewem władali Goltzowie. Pośród często zmieniających się właścicieli należy wymienić Puttkamerów, którzy w poł. XIX w. zbudowali obecny pałac. Kolejnymi właścicielami była rodzina Seidlerów, którzy w latach 1914-1916 przebudowali pałac i nadali mu dzisiejszy kształt. W czasie wojny, do 1945 r. był on własnością hitlerowskiego feldmarszałka Friedricha von Paulusa. Po wojnie mieścił się tu ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy Kombinatu PGR w Stargardzie Szczecińskim, a od 1993 r. jest on własnością prywatną. Nowi właściciele przeprowadzili w latach 1993-94 gruntowny remont pałacu.

Opis

Pałac neobarokowy. Budynek wzniesiony na rzucie prostokąta, fasadą zwrócony na wschód. Bryła pałacu wzbogacona jest o parę narożnych, cylindrycznych wieżyczek od frontu, pięcioboczny, parterowy ryzalit od płd. i czworoboczną wtopioną wieżę od płn.-zach. Układ wnętrz jest dwuipółtraktowy z holem i paradną klatką schodową na osi oraz salonem od ogrodu. Nie zachowało się dawne wyposażenie wnętrz, zostały one zaaranżowane w duchu neorenesansu, ale całkowicie od nowa. Kompozycja fasady podporządkowana jest trójosiowemu ryzalitowi, poprzedzonemu czterokolumnowym portykiem dźwigającym taras, zwieńczonemu szczytem zamkniętym łukiem odcinkowym. Elewacja ogrodowa posiada pseudoportyk poprzedzony tarasem i trójosiową wystawkę, a szczyt zamknięty łukiem odcinkowym wieńczy trzy skrajne, południowe osie. Dominantę stanowi zsunięta ku płn. krawędzi elewacja sześciokondygnacyjnej, masywnej wieży widokowej. Pałac nakryty jest dachami z wystawkami, a wieże kopulastymi hełmami.

Park

Park krajobrazowy z XVIII w. o pow. 5,4ha, usytuowany na dwóch tarasach, opadających w kierunku jeziora. Pierwotnie był to ogród geometryczny założony pod koniec XVIII w., przy nieistniejącym już dziś dworze. Ogród przekształcono przestrzennie w pocz. XIX w., i przekomponowano na początku XX w. na park krajobrazowy. Rośnie tu cenny starodrzew z najstarszymi okazami w wieku zbliżonym do 300 lat.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.