Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Konotop
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura KonotopMiniatura Konotop

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Konotop
Widok na pałac w latach 1960/70-foto WKZ

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marian Jasiak

Konotop

Friedenau

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:choszczeński
Gmina:Drawno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:ruina pałacu, nr rej.: 321 z 12.09.1958
Park:nr rej.: A-88 z 6.12.2001

Stan obecny

Rok 2015 - pałac , a właściwie to co po nim zostało ( ruiny) nie ma ani właściciela ani opiekuna z prawdziwego zdarzenia ( trudno określić tym mianem Agencje Nieruchomości Rolnych). W październiku 2013 r na polecenie WKZ Szczecin dokonano zabezpieczenia murów ( położono blachę na górnych częściach ruin, aby nie przenikała woda w głąb murów) oraz usunięto dziko rosnące drzewa i krzewy z wnętrza obiektu. Prace konieczne ( roślinność była wyższa od murów) ale niewystarczające. Agonia trwa nadal i jeżeli nic się nie zmieni to za jakieś 8-10 lat pałac w Konotopie będzie można zobaczyć tylko na stronach min. Polskich Zabytków. Żal i wielka szkoda bo to jedna z nielicznych atrakcji w tym urokliwym miejscu i terenie.

Historia

Pałac - najbardziej prawdopodobny okres powstania to 1820-50.
Konotop założony w 1807 r. przez Wilhelma Achatza Augusta von Waldow początkowo funkcjonował jako folwark Barnimia (niem. Furstenau), a od 1837 zyskał samodzielność. Swoją nazwę zawdzięcza narzeczonej założyciela ( Fryderyka ?Frida? von Füllgraf) od której imienia nazwa się wywodzi. W 1837 r. stał się własnością Teodora Karola Emila Fryderyka von Waldow.
Folwark posiadał pałac, leśniczówkę, karczmę, młyn papierniczy w Bogdance i podwórze folwarczne.
Rodzina Waldow wywodząca się ze starej szlachty germańskiej posiadała dwie linie rodowe: śląską i marchijską ( od XV w) zwaną też pomorską. Rodzina miała prawo do tytułu baronów i herbu ( srebrna strzała na czerwonej tarczy). Gniazdem rodowym były Lubniewice ( wraz z zamkiem).
Nie wiadomo w którym roku i w jakich okolicznościach majątek przestał być własnością rodu von Waldow. Orientacyjnie Konotop należał do nich przez ok 50 lat. Inne posiadłości tej rodziny to między innymi Glisno, Rudnica, Pniewo, Zworów, Maszkówek, Brzozowa, Rogi, Stobno w pow. sulęcińskim . Od 1864 r. właścicielem majątku był radca Fryderyk Wilhelm Wandenburg. Dalej następowały dość częste zmiany tytułu własności majątku. W 1876 roku Konotop przejął Otto Busch, w latach 1878-83 książe Rzeszy kapitan Bernard von Lüffichau z Charlottenburga. Major Rudolf von Katzler odkupił majątek w 1883, a w 1896 r. zbył go na rzecz Rudolfa Kiskera ( do 1909 r.). W 1912 r. właścicielem zostaje Fryderyk Neumann z Poczdamu, a od 1917 ? baron Burkhard von Klodt-Trautvetter. Po jego tragicznej śmierci na polowaniu włości przejęła żona ? baronowa von Klodt-Trautvetter.

Nie jest dokładnie znana data wybudowania pałacu, ale należy przyjąć jako najbardziej prawdopodobną okres między 1820 a 1850 r., ponieważ wówczas pojawiły się zapisy o istnieniu ogrodu (najczęściej ogrody zakładano po wybudowaniu rezydencji) i pisano również o / Friedenau mit Establishment /.
Pałac jest doskonałym przykładem prowincjonalnego budownictwa rezydencjonalnego na terenie Marchii, łączącego tradycje architektury barokowej i nowsze elementy klasycystyczne płynące z Berlina. Obiekt nie posiada monografii historycznej.
Najwięcej zmian w wyglądzie pałacu dokonano za Rudolfa Kiskera (1896-1909) ? przełom XIX i XX w. Wówczas to wykonano elewację istniejącą do lat 80-tych XX w. oraz zmieniono wystrój wnętrz. Obok pałacu od strony wschodniej wybudowana została kaplica.

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono.
Część ludzi pracujących w PGR mieszkała w pałacu. Pałac był też tradycyjnym miejscem administracji PGR-u i miejscowym ośrodkiem kultury. Pod koniec lat 50-tych utworzono w pałacu objazdową szkołę dokształcającą dla dorosłych a na przełomie lat 50/60 utworzono tu czteroklasową szkołę podstawową. Mieściło się tam ciągle biuro administracji PGR-u. Jednocześnie następowała powolna rozbiórka, wymontowano np. wszystkie kaloryfery (pałac miał ogrzewanie centralne), biuro PGR było ogrzewane piecem kaflowym.
Nie jest przy tym prawdą, że nie podejmowano prób ochrony pałacu. Według pp. Rutkowskiego (kierownik) i Winnickiego (księgowy PGR) problem był w tym, że na podstawie przeprowadzonych ekspertyz tylko radykalna przebudowa mogła go uratować. Temu niestety skutecznie przeciwstawiał się konserwator zabytków, który dopuszczał tylko niewielkie przeróbki. Niemniej dokonano wymiany połaci dachowych, co jednak nie wystarczyło do jego skutecznego zabezpieczenia.
Kwestią nie do przejścia w latach 50-tych i 60-tych okazał się fakt kompletnej degradacji izolacji budynku na skutek czego mury zaczęły ciągnąć wilgoć a na najniższej kondygnacji zaczął pojawiać się grzyb.
Urządzenie w pomieszczeniach pałacowych magazynów zbożowych, doprowadzenie do zawilgocenia i zagrzybienia stropów i ścian budynku, przyśpieszyło agonię murów.

W latach 70-tych pałacem zainteresowało się wojsko, chcąc zakupić pałac na potrzeby ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. Niestety dla obiektu w tym czasie pojawił się też konkurent zainteresowany pałacem ( zakłady odzieżowe bądź włókiennicze z Łodzi), które przebiły ofertę finansową wojska. Ostatecznie jednak wycofały się z zamiaru kupna, a wojsko posiadające wówczas środki finansowe i techniczne oraz siłę fachową, po niepoważnym pierwszym potraktowaniu przez zarządcę, nie wyraziły po raz kolejny zainteresowania ofertą.
Brak gospodarza i prawdziwego właściciela doprowadził do tego, że na przełomie wieków ( XX i XXI) pałacowy dach runął do piwnic, zabierając ze sobą po drodze wszystkie stropy.

tekst: Marian Jasiak 2012

Opis

Budynek barokowo-klasycystyczny.

Park

Park z pocz. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marian Jasiak11 lat i 11 miesięcy temu
Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem historii miejscowości, pałacu i włascicieli to chetnie Ci to prześlę. Napisz do mnie czupur92@wp.pl z podaniem tematu " Dzieje Konotopia i pałacu"