Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Juchowo
Zdjęcie Napoleon 2011
Miniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura JuchowoMiniatura Juchowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Juchowo
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.6749, 16.4927

Juchowo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:szczecinecki
Gmina:Borne Sulinowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 1078 z 10.01.1979

Stan obecny

Obecnie pałac w Juchowie (będący własnością prywatną) znajduje się w stanie totalnej dewastacji i jest na najlepszej drodze, aby stać się „zabytkową ruiną”.

Historia

Pałac, którego każde ze skrzydeł powstało w innym okresie, a najstarsze w XVII w.
Juchowo do XVIII w. było częścią olbrzymich latyfundiów należących do rodu von Glasenappów. Później majątek ziemski w Juchowie należał do szlacheckiej rodziny von Kleistów z pobliskiego Radacza.
Podobnie jak w miejscowościach: Jeleń, Kiełpino, Radacz, w XVII wieku mieszkało tu jeszcze dużo chłopów o kaszubskich nazwiskach, wywodzących się bezpośrednio od Pomorzan. W okresie kolonizacji w XVI w. oprócz Niemców przybyli także nieliczni osadnicy polscy. W Juchowie osiedlił się przybyły z terenów polskich Hans (zniemczona forma) Kopiszke.W roku 1875 od von Kleistów majątek odkupili August Dennig i jego synowie Georg i Heinrich, późniejsi fundatorzy tutejszego kościoła z wysoką wieżą. Kościół zbudowano w roku 1928 w stylu neogotyckim.Heinrich wyjechał potem do Austrii, a posiadłość odziedziczył w roku 1927 Heinz-Jurgen, jeden z dwóch synów (starszy Hermann zginął w roku 1917 na I wojnie światowej) i czterech córek. Dennigowie zrezygnowali przy tym z tytułu szlacheckiego związanego w ówczesnych Prusach z posiadaniem ziemi i nie dodali sobie do nazwiska „von”. W owym czasie Juchowo rozkwitło. Majątek liczący blisko trzy tysiące hektarów przynosił duże zyski. We wsi znajdowała się cegielnia, znane były wyroby mleczarni z pobliskiego Iwina, gdzie Dennigowie byli współwłaścicielami i dostawcami mleka. Gospodarstwo specjalizowało się w uprawie zbóż i ziemniaków, które częściowo przerabiano na miejscu w gorzelni.

Opis

Pałac wzniesiony w roku 1874 w miejscu i na fundamentach XVIII wiecznego dworu. Wyróżniał się spośród innych siedzib pomorskich junkrów eklektycznym stylem. Zbudowany z czerwonej cegły, na kamiennym fundamencie i z charakterystycznymi strzelistymi wieżami od frontu – bardziej przypominał bajkowy zamek niż dom. Mieściła się w nim chluba właścicieli – biblioteka, druga co do wielkości w rejonie, po księgozbiorze szczecineckiego gimnazjum.

Park

Obok pałacu znajduje się park o pow. 8 ha, założony w XVIII w. w oparciu o modny wówczas styl krajobrazowy. Kompozycja przestrzenna została oparta o istniejące warunki naturalne tj.: stoki, potok wypływający z jeziora, podmokłe łąki i las bukowo-dębowy. W XIX w. park został wzbogacony o gatunki roślin obcego pochodzenia. Park został założony znacznie wcześniej niż obecnie istniejący pałac, a jego powierzchnia i układ przestrzenny wskazują, że był oprawą możnej rezydencji. Park był prawdopodobnie na wyłączny użytek byłych rezydentów.

Inne

Zachowały się zabudowania folwarczne z gorzelnią wybudowane ok. 1900 roku.
Opisy i historia, pochodzi ze strony: http://www.bornesulinowo.pl/?page_id=532# dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl
Zdjęcie archiwalne pałacu: ze strony: http://fotopolska.eu/Juchowo_Palac_Kleistow

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Waldenar Piłaciński7 lat i 11 miesięcy temu
Serce boli kiedy się ogląda takie ruiny. To musiał być piękny pałac.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 10 miesięcy temu
zalozenia palacowe przepiekne - podobne do tych ze Slaska.
Ruskie po II wojnie zrobili sobie tam poligon .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy
Bogusław Kwiatkowski4 lata i 11 miesięcy temu
Pamiętam ten pałac z końcówki lat 1960 - mieściła sie tu szkoła podstawowa .