Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Golczewo
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2009
Miniatura GolczewoMiniatura GolczewoMiniatura GolczewoMiniatura GolczewoMiniatura GolczewoMiniatura GolczewoMiniatura Golczewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJoanna Kwoka

Golczewo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:kamieński
Gmina:Golczewo
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:wieża zamkowa, nr rej.: 331 z 12.09.1958

Historia

Najstarsze założenie obronne zamku biskupów kamieńskich zostało umiejscowione w przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Zamek ten powstawał w dwóch fazach. Pierwsza z nich przypada na okres przed 1304 rokiem i brała swój udział gdy właścicielami miejscowych dóbr byli rycerze Ekhard i Wulfekin Smellingowie oraz Wedelstedt. Na mocy porozumienia z biskupem kamieńskim Henrykiem Wachholzem w roku 1304 rozpoczęła się budowa zamku, który w latach późniejszych przeszedł w posiadanie kościoła. W początkowym okresie zamek był użytkowany przez kapitułę i przebywali w nim biskupi. Później zamkiem zarządzała rodzina Flemmingów. W roku 1406 zamek zakupił książę Bogusław VIII, który w latach późniejszych została mianowany biskupem kamieńskim. W roku 1436 w zamku znowu ulokowała się kapituła i funkcjonowała w nim z krótką przerwą aż do roku 1534. W następnym okresie zamek był we władaniu książęcym. W roku 1684 zamek został opuszczony i od tej pory rozpoczęła się jego stopniowa degradacja. W roku 1895 oraz 1929 zachowana wieża zamkowa została odrestaurowana przy zrekonstruowaniu jej zwieńczenia.
Pierwotnie siedziba wzniesiona była na kopcu wysokości 3 m. Murowany dom stojący na dziedzińcu był obwałowany. W następnej fazie budowy przypadającej na lata 1406- 18 i odbywającej się z inicjatywy biskupów kamieńskich zburzono stary dom mieszkalny i w jego miejsce wzniesiono nowe czworoboczne założenie o boku 40m. Dom mieszkalny staną przy jego południowej kurtynie. W narożniku południowo wschodnim ulokowano wolnostojącą, cylindryczną wieżę, posadowioną na czworobocznym cokole budowanym w przyziemiu z głazów eratycznych, wyżej z cegły. Wieża wysokości 24 m, w swych podziemiach mieściła loch więzienny. Wejście zostało umieszczone 6 m nad poziomem dziedzińca. Dzisiejsze zwieńczenie oraz blankowanie to wynik rekonstrukcji pochodzącej z końca XIX wieku oraz z lat między wojennych. Z planu z 1771 roku dowiadujemy się o innych budynkach rozmieszczonych wokół dziedzińca. Budynki te miały charakter gospodarczy i były to między innymi browar od wschodu, piekarnia i budynek bramny od północy.

Park

Park z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.