Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Pietrzyków
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PietrzykówMiniatura PietrzykówMiniatura PietrzykówMiniatura PietrzykówMiniatura PietrzykówMiniatura PietrzykówMiniatura Pietrzyków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerSławomir Milejski

Pietrzyków

Hohenpetersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Dobromierz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 800/WŁ z 14.05.1981
Park:nr rej.: 861/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Po erze PGR - obecnie dom mieszkalny częściowo zasiedlony , popadający w ruinę ..

Historia

Dwór w Pietrzykowie zwany również pałacem powstał w XVII w.(w/g danych z Rejestru Zabytków ) . Później w XVIII , oraz w II poł. XIX w. uległ przebudowie. Niegdyś dookoła dworu rozciągał się czterohektarowy park. 

Od początku istnienia wsi na terenie Pietrzykowa obecny był folwark rycerski, którego pierwszymi znanymi właścicielami byli członkowie rodu von Czirn. W 1369 r., w momencie, w którym wieś wspomniano po raz pierwszy źródłowo, Hannos von Czirnen oddał w zastaw należący do niego majątek w Pietrzykowie swemu szwagrowi Cuntschkowi von Liebenthal.  
W 1396 r. Cunrad von Czirnen sprzedał Pietrzyków rycerzowi Nickelowi von Schweinichen. 
Niestety, niewiele wiadomo na temat losów wsi w okresie nowożytnym. O kolejnych właścicielach dowiadujemy się dopiero dla 1576 r., gdy na tutejszym majątku zasiadała rodzina von Borsnitz. Po wojnie trzydziestoletniej, w 1658 r. Pietrzyków należał do Christopha Gottlieba von Nimptscha. W 1740 r. majątkiem tutejszym gospodarowała pani von Berg, następnie Alexander von Maxen, zaś około 1785 r. pani pułkownikowa von Hohendorf. Po roku 1789 władali Pietrzykowem : baron von Richthofen, wyższy urzędnik Pfeifer, a około roku 1842 radny komercjalny Topffer.
Z kolejnych właścicieli dobra rycerskiego w Pietrzykowie wymienić należy: Annę hrabinę von Nayhaus-Cormons, z domu v. Treskow (1876 r.), E. Loudovici (w latach 1886-1894), Arthura Hirscha (1894-1917), Heinricha Müllera (1917-1921), Friedricha Wilhelma Malcomeßa (1921-1931). W 1931 r. majątek zakupiła pani Hildegard von Kalckreuth, z domu Seydel wraz z dr Hansem Seydelem. Generalnym plenipotentem właścicieli, a zarazem rządcą majątku, który stale przebywał na terenie wioski, był Wilhelm von Kalckreuth . Tutejszy pałac, czy też dwór, którego trzon pochodził z okresu baroku, przebudowano w II poł. XIX w.

Park

Park ok. 4ha skomponowany po 1840 r.

Inne

W otoczeniu - kilka zabudowań folwarcznych . W parku - resztki oranżerii i altany ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.