Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Radosław SroczyńskiBielin
Biellin
Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:gryfiński
Gmina:Moryń
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:gryfiński
Gmina:Moryń
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:dworski z 2 poł. XVIII w.Obiekt:dwór, nr rej.: 1089 z 20.12.1988
Park:nr rej.: 911 z 1.12.1980
Stan obecny
Stadnina koni Bielin.tel./fax (+48 91) 414-60-78
e-mail: stadnina@bielin.pl
Historia
Dwór z 4 ćw. XVIII w. rodziny von Marwitz.Duża wieś sołecka położona na południowy - wschód od Morynia, przy drodze do Mieszkowic. Pierwsze wzmianki archiwalne pochodzą z 1248 i 1336 r. Wieś stanowiła własność rycerską, m. in. w XVIII w. należała do rodziny von Wobeser, z inicjatywy której został wybudowany barokowo-klasycystyczny dwór.
W 1834 roku wieś kupił Theodor Felix von Kahle, dzięki któremu został rozbudowany folwark. Jedna z jego z córek Anna (1843-1920) była rzeźbiarką, uczennicą prof. Schapera z Berlina. W Bielinie zachowała się tylko jedna rzeźba, która obecnie znajduje się na terenie dawnego cmentarza rodowego, przy kościele.
Wieś posiada średniowieczną metrykę i wielodrożnicowy układ przestrzenny o zwartej zabudowie. W centrum posadowiony jest średniowieczny kościół z nieczynnym cmentarzem przykościelnym. Założenie dworsko-parkowo-folwarczne składa się z części rezydencjonalnej, podwórza gospodarczego i kolonii mieszkalnej dawnych robotników folwarcznych. Całość cechuje zwarta geometryczna kompozycja, o wyraźnych zamknięciach architektonicznych. Dwór stanowi funkcjonalną i architektoniczną dominantę. Klasycystyczny dwór z 2 poł. XVIII w. z oficyną oraz zabudowania gospodarcze ze stajnią znajduje się w południowo-zachodniej części wsi. Kompleks tworzący podkowę z rozległym dziedzińcem otacza osiemnastowieczny park krajobrazowy z pomnikami przyrody. Aktualnie ma tu swoją siedzibę stadnina koni powołana do życia w 1953 roku, prowadząca działalność hodowlaną, sportową i turystyczną.
W pobliżu pałacu, pomiędzy rozległymi wybiegami dla koni zachował się stary, nieco zapomniany park. Warto odnaleźć pośrodku tej zielonej oazy okaz cypryśnika błotnego. To drzewo wyglądem pnia przypomina często spotykany w ogrodach żywotnik. Wokół cypryśnika można zauważyć wystające ponad ziemię \\\"kolana\\\" korzeni. To pneumatofory, czyli korzenie oddechowe. Są typowe dla cypryśników rosnących w cieplejszym klimacie na obszarach bagien. Drzewo jest zdolne wystawić wówczas swoje korzenie ponad powierzchnię wody na wysokość przekraczającą 1 m! Choć bielińskie pneumatofory mają zaledwie kilkanaście centymetrów, warto zobaczyć tę botaniczną osobliwość, rzadko spotykaną nawet w ogrodach dendrologicznych w Polsce. W bielińskim XVIII-wiecznym dworze przygotowano pokoje dla gości. Tutejsza kuchnia serwuje smaczne posiłki, jej specjalnością są potrawy wegetariańskie.
Tekst za pozwoleniem Pana Grzegorza, właściciela strony www.grzechull.za.pl
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.