Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Węgorzewo
M. E. Wojciechowscy
Miniatura WęgorzewoMiniatura WęgorzewoMiniatura Węgorzewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz Szamraj

Węgorzewo

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:węgorzewski
Gmina:Węgorzewo
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: W/30 z 4.05.1959, A-1262 z 15.06.1968 oraz 41 z 24.05.1979

Historia

Drewniano-ziemne założenie krzyżackie powstałe około 1335 roku nie przetrwało najazdu litewskiego w 1365 roku. W roku 1398 powstała nowa siedziba wójta na wyspie rzeki Węgorapy. Na północ od nowego zamku rozwinęła się osada, która w roku dopiero w 1571 roku została lokowana a na początku XVIII wieku przeszła regulację i została powiększona o tzw. Nowy Rynek. Obecnie zachowana forma zamku jest wynikiem wielu przebudów. Założenie składa się z trzech dwukondygnacyjnych skrzydeł różnej długości.
W skrzydle północno wschodnim, długości 72 m umieszczono bramę wjazdową. Skrzydło północno zachodnie ma długość 62 m. W narożniku obu skrzydeł znajduje się cylindryczna wieżyczka schodowa. Skrzydło południowo zachodnie jest najmłodsze. Od wschodu założenie wyposażone było w przedzamcze pełniące funkcje gospodarcze. W XVII wieku nastąpiła barokowa przebudowa założenia.
Jej efekty możemy podziwiać na ikonografii z epoki ? rycina umieszczona w dziele K. Hartknocha. Narożna wieżyczki mogły jednak pochodzić z epoki średniowiecza. Ikonografia z początku XVIII wieku (widok miasta w dziele węgorzewskiego botanika, pastora J.A. Helwinga) zamek pozbawiony jest cech obronnych i przyozdobiony jest manierystycznymi facjatami. W roku 1835 zamek został strawiony przez pożar.
W latach późniejszych budowla została przystosowana do pełnienia funkcji sądu i więzienia, pozbawiając ją jednocześnie funkcji obronnych. W roku 1945 zamek ponownie został strawiony przez pożar. Ze zgliszcz przetrwały jedynie mury obwodowe wzniesione z kamieni eratycznych oraz cegły. Powojenna odbudowa prowadzona była z myślą o nadaniu nowej budowli funkcji placówki administracyjnej i kulturalnej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.