Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej Krupiński

Tolko

Tolks

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:bartoszycki
Gmina:Bartoszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 610 z 20.12.1964
Park:nr rej.: 1326 z 18.01.1982

Historia

Pałac z końca XVII w. rodziny von Tettau, z wykorzystaniem budowli z końca XVI w. Wyremontowany w latach 1983-1987. - Po wojnie przejęty przez PGR.

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z dwoma rozmieszczonymi symetrycznie po bokach ryzalitami. Od południa ryzality zwieńczone kształtnymi szczytami wolutowymi. Nad wejściem kamienny kartusz herbowy. Wschodnia część budowli zawiera relikty pierwszego dworu, boczne przybudówki dodane w poł. XIX w. We wnętrzach stropy i kominki zdobione sztukateriami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ewa Pelińska4 lata i 5 miesięcy temu
Witam serdecznie, W 1954 roku urodzołam się w Pałacu w Tolko i spędziłam tam co najnmiej dwa pierwsze lata swojego życia. Mój ojciec Marian Peliński był pracownikiem Stadniny Koni i z tego tytułu moja rodzina otrzymała mieszkanie służbowe w Pałacu. Z tego co wiem przekazów rodzinnych w Pałacu mieściły się również biura PGR. Potem wyjechaliśmy do Rzecznej a stamtąd w 1957 roku na zachód Polski. Jestem bardzo zainteresowana dziejami miejsca , gdzie przyszlam na swiat. Bardzo proszę o wszelkie informacje. Ciekawi mnie aktualny status Pałacu i jego dzieje po 1956 roku. Może zachowaly się jakieś archiwa dot. PGR? Pozdrawiam. Ewa Pelińska
LOUIS GOOVAERTS4 lata i 2 miesiące temu
Dit landgoed was voor WO2 in bezit van de Freiherren von Tetau. Een adelijke familie.Ook de omligende landerijen en vijvers hoorden tot dezelfde familie. Enkele kilometer daar vandaan in wyreba ( vroeger Kraphausen ) was en is (?) een groot landbouwbedrijf.
Waarom ik het weet ? Mijn vader heeft er gewerkt als krijgsgevangene van mei 1940 tot Januari 1941. Vader is reeds jaren overleden en ik heb alles wat hij heeft meegemaakt nu bijna kunnen achterhalen.
mfg.Goovaerts.Louis.