Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Szymbark
Zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura SzymbarkMiniatura Szymbark

Szymbark

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:iławski
Gmina:Iława
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:folwarczny, XVIII-XIX w., nr rej.: 1621 z 8.02.1999
Obiekt:zamek, nr rej.: 571 z 10.07.1959

Historia

Warownia powstała nad brzegiem jeziora w latach 1378-1386 z inicjatywy kapituły pomezańskiej. W zamyślę fundatorów zamek miał pełnić funkcję rezydencji kapitulnego prepozyta (proboszcza katedralnego). Założenie posadowione było na trapezoidalnym planie o wymiarach 75 X 92 m od północy i 97 m od południa i miało powierzchnię około 6000 m2. Muru obwodowy wzmocniony był systemem ośmiu wież, z których w początkowym okresie nie wszystkie osiągnęły pełną wysokość. Brama do założenie umieszczona była we wschodnim odcinku muru obwodowego i flankowana była czworoboczną wieżą posadowioną na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 9 X 9,5 m. Założenie posadowione zostało na nasypie, którego poziom przewyższa otoczenie warowni nawet o około 10 m. W latach 1968-69 zamek został przebadany przez A. Macura. W roku 1988 zabytek przejęty został przez fundację ?Widzieć Muzyką?. Podjętym wówczas pracom budowlanym nie towarzyszyły żadne badania archeologiczno-architektoniczne, przez co do dziś dzieje zamku i jego przekształcenia przestrzenne pozostają kwestią sporną. W roku 1997 ruiny zmieniły właściciela.

Wg A. Chodyńskiego najstarszym domem zamkowym jest parterowy, podpiwniczony budynek znajdujący się w północno-zachodnim narożniku założenia. Od lat 90 tych XIV wieku do początku następnego stulecia trwała druga faza rozbudowy założenia. Prawdopodobnie wtedy ukształtowane zostało skrzydło zachodnie. Znalazły się w nim pomieszczenie prepozyta, kaplica i refektarz. Zbudowano wtedy również przedbramie wschodnie oraz budynek sąsiadujący z bramą od południa. Część baszt obwodu warownego została nadbudowana. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został znacznie zniszczony. Po jej zakończeniu założenie zostało jednak szybko odbudowane. W XV wieku skrzydło zachodnie nadbudowane zostało kondygnacją w szkieletowej konstrukcji. Zbudowano również sąsiadujące z nim skrzydło południowe.

W roku 1525 po sekularyzacji Prus zamek został objęty zmianami własnościowymi. Ostatnim biskupem katolickim władającym zamkiem był Erhard von Queiss. W latach późniejszych warownia przeszła w posiadanie spadkobierców pierwszego biskupa luterańskiego ? von Polentzów. W latach 1570-1590 odbyła się renesansowa przebudowa zamku dokonana przez Teofila von Polentza lub jak sądzi J. Wańkowska-Sobiesiak jego syna Albrechta. Z tego okresu pochodzą szczyty zachodniej części skrzydła południowego i przedbramia. W roku 1699 zamek został zakupiony przez von Finckensteinów. W latach 1717-1730 odbyła się przebudowa skrzydła wschodniego przeznaczonego na cele rezydencjonalne, od północy powstała ujeżdżalnia i zmienił się wystrój istniejących wnętrz. Zmiany te zainicjowane zostały przez Albrechta Krzysztofa Fincka von Finckensteina. W latach 1857-1858 odbyła się kolejna przebudowa założenia, której efektem było postawienie budynku w środkowej części kurtyny południowej, umieszczenie apartamentów reprezentacyjnych w narożniku południowo-wschodnim zamku, przekształcenie otoczenia zamku (między innymi powstały wówczas korty tenisowe w parku). Inicjatorem tych zmian był Karol Ludwik Finck von Finckenstein. Na lata 1904-1934 przypadają prace konserwatorskie oraz modernizacja rezydencji prowadzone pod kierunkiem B. Schmida. W roku 1945 założenie zostało zniszczone przez oddziały Armii Czerwonej. Budynki doszczętnie spłonęły wraz z całym wyposażeniem. Od tej pory rezydencja pozostaje w stanie ruiny.

Inne

Stajnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

W ostatni weekend miałam okazję zwiedzić dziedziniec zamku (za drobną opłatą oprowadziła nas właścicielka zamku). Niestety nie wiem, czy jest w zamku codziennie i w związku z tym, jak funkcjonuje zwiedzanie. Nie znalazłam też żadnych informacji na temat tego, jak zamek trafił w ręce prywatne.
Rafał Gościnny10 lat temu
Zamek w 1988 r. przejęła fundacja Widzieć Muzyką która zamierzała otworzyć tam ośrodek dla dzieci niewidomych uzdolnionych muzycznie. Fundacja zrobiła niewielki remont; położono nowy dach nad najlepiej zachowaną bramą wjazdową, wzmocniono wieże, zaczęto również odbudowę murów wewnątrz zamku. Niestety zabrakło pieniędzy na dalsze prace konserwatorskie i fundacja dosłownie porzuciła zamek. Potem wrócił on ponownie do dóbr agencji rolnej. W połowie 1995 r Volker Schlöndorff wykorzystał zamek przy kręceniu filmu "Króla Olch". Od około 2000 r zamek jest znów własnością prywatną, niestety obecny właściciel nie ma środków na ratowanie zamku.
Maciej Kusztal10 lat temu
Niestety, zwiedzanie zamku nie zawsze jest możliwe... Ja musiałem obejść się smakiem :(
Zdzislaw Czarnecki9 lat i 10 miesięcy temu
Poszukuje ciekawego, ale w miare niedrogiego obiektu ktory chetnie bym zakupil. Nie orietuje sie jednak w obecnym prawie polskim dotyczacym tego typu zabytkow, jak rowniez nie bardzo wiem gzie szukac takich informacji. Ten obiekt wyglada pieknie i chetnie w czyms takim bym zamieszkal, przynajmniej przez 3-4 miesiace w roku. Czy moze ktos mnie poinformowac gdzie szukac informacji?