Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Szestno
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura SzestnoMiniatura SzestnoMiniatura Szestno

Szestno

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:mrągowski
Gmina:Mrągowo
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:ruiny zamku, nr rej.: 600 z 18.07.1961 oraz 952 z 30.07.1968
Park:zamkowy, nr rej.: 3602 z 2.05.1984

Historia

Niewielka warownia miała zapewnić ochronę i sprawne funkcjonowanie środkowej części komturii w Bałdziem sąsiadującej z biskupią Warmią (dziś Wiesiołoje w obwodzie kaliningradzkim), obejmującej swym zasięgiem rozległy obszar między Zalewem Wiślanym a Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Zamek posadowiony był na wzniesieniu oddzielającym dwa jeziora rynnowe: Salęt (Salent) oraz Juno. W miejscu łączącej te dwa zbiorniki rzeczki. Założenie zbudowane zostało w pobliżu traktu o istotnym znaczeniu gospodarczym i strategicznym z Żądzborka (Mrągowa) i Rastemborka (Kętrzyna). Na początku w miejscy późniejszego zamku przynajmniej od 1348 roku lub nawet 1330 roku stał drewniany obiekt obronny spalony przez wojska litewskie. Po 1371 roku lub w 1367 roku zbudowano murowany zamek. W roku 1401 stał się on siedzibą prokuratora. W latach 1985-1986 przeprowadzono badania archeologiczne prowadzone pod kierunkiem M. Głoski, które doprowadziły do odsłonięcia planu założenia. Z warowni do naszych czasów przetrwały dolne partie cokołowe oraz dwie piwnice domu północnego, zwalone dopiero niedawno. Narożnik południowo-zachodni przetrwał w 5 m wysokości. Zamek jest przykładem niejednorodnej grupy małych warowni krzyżackich, powstających w XIV wieku na terenie Mazur.

Założenie zamkowe posadowione było na planie czworoboku o wymiarach 25 X 25 m. Założenie składało się z dwóch domów: północnego ? głównego o wymiarach 10,5 X 25 m oraz wschodniego, zbudowanego nieco później o wymiarach 9,7 X 15,7 m. Od zachodu do kurtyny przylegał od zewnątrz budynek bramny o wymiarach 7 X 8 m, silnie wysunięty poza jej lico. Mury okalające dziedziniec wewnętrzny przekraczały 7 m wysokości. Na zachód od założenie zamkowego umieszczono folwark z zabudowaniami stadniny. Na południu znajdował się młyn wodny i browar.
W latach 1525-1752 zamek pełnił funkcję siedziby starosty. W latach późniejszych zamek przestał pełnić znaczniejsze funkcje, opustoszał a w XIX wieku został w części rozebrany.

Park

Park, XVIII-XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.