Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Pacółtowo
Zdjęcie Katarzyna Więcławska 2012
Miniatura Pacółtowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.5304, 20.1395

Pacółtowo

Klein Potzdorf

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:ostródzki
Gmina:Grunwald
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1238 z 12.06.1968

Historia

Pałac Pacółtowo ?- wiele się w nim zmieniło ostatnio?

Pacółtowo to jedno z niewielu miejsc ocalonych na mapie dawnych Prus Wschodnich. Majątek położony jest kilka kilometrów od Pól Bitwy pod Grunwaldem - ,w malowniczym, pofalowanym krajobrazie Wzgórz Dylewskich. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy nadania ziemskie otrzymali tu Prusowie - Glabune i Kunike. Potem dobra przeszły na własność rodu von Eppingen, następnie von Petzdorf oraz, w XVII i XVIII wieku, von Wernsdorf. Jednak prawdziwy rozkwit gospodarstwa to przełom XVIII i XIX stulecia. Ahasverus von Brandt, który nabył Pacółtowo, powiększył jego obszar i wybudował pałac. Dzieło Brandta od lat 30. XIX wieku kontynuowali członkowie rodziny Volprecht, pozostając tu aż do roku 1945. Po wojnie ? pałac, dawna wieś folwarczna i gospodarstwo obrócilo się w ruinę. Budynek palacowy zaadoptowano na biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego i mieszkania pracownicze, zmieniając przy tym układ wnętrz.

W roku 2000 gospodarstwo rolne wraz z zespołem pałacowo-parkowym nabyla od Agencji Nieruchomości Rolnych spółka ?Baltic Investment? Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która przez kilka lat prowadzila tu produkcję roslinną i zapoczatkowała hodowlę bydła ras mięsnych Charolaise i Limousine. Na tym polu spółka odniosła ogromny sukces, budując stado z pietyzmem i w wielkiej dbalości o zachowanie czystości obu ras. Wyrazem uznania dla wysiłku wlożonego w hodowlę były liczne nagrody, medale i wyróżnienia przyznawane spółce corocznie.

Od wiosny 2008 roku gospodarstwo i pałac ma nowych właścicieli, którzy starają się przywrócić temu miejscu pierwotny charakter, przywrócic jego świetność i tchnąć ?nowe życie.? Zrestruktyzowano gospodarstwo rolne, wybudowano nowe pomieszczenia gospodarcze dla powiekszanej hodowli Charolaise i Limousine w miejscu oddalonym od zespołu pałacowo-parkowego, powiekszono obszar gospodarstwa do 1000ha (największy areał od poczatku isnienia gospodarstwa od XIV wieku), cały areał ziem przeznaczono na pastwiska i łąki kośne ? co daje gościom pałacu niezwykłe wrażenie wiecznie zielonych wzgórz aż po linie horyzontu.

Przeprowadzono na dużą skalę prace budowlano ? remontowe. W pałacu powstał kameralny, komfortowy, ekskluzywny ośrodek konferencyjno ? koncertowy z kompleksem Wellnes-Beauty, basenem letnim ?mały olimpijski 25m? i basenem krytym, oraz stałą wystawą malarską pastiszy dzieł Rembrandta.

W posiadłości trwają również prace związane z kapitalnymi remontami zabudowań okolopałacowych. Planowana jest przebudowa i rozbudowa starych poniemieckich budynków gospodarczych, z zamiarem stworzenia dwuch stajni i ujeżdżalni z pomieszczeniem klubowym. Do tej pory przez zaledwie cztery lata udało sie wyremontować-ocalić sześć dziewietnastowiecznych budynków ( w tym pałac z XVIII, kuźnię i wozownię), zrewitalizować stary park i powiększyć go o kilka hektarów nowych nasadzeń.

To historia i dzień dzisiejszy tego magicznego miejsca z ogromem nieba i zielonych łąk. Dzień jutrzejszy staramy się budować wytrwale, aby bylo to miejsce, do którego chce się wracać..

Tekst: Katarzyna Więcławska 2012

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

mała małaa11 lat i 6 miesięcy temu
ładny pałac a wnętrze rewelacyjne...