Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Morąg
Zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Morąg Miniatura Morąg Miniatura Morąg Miniatura Morąg Miniatura Morąg Miniatura Morąg Miniatura Morąg

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz Szamraj

Morąg

Mohrungen

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:ostródzki
Gmina:Morąg
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek (skrzydło pn.-zach.), nr rej.: 65 z 27.06.1953

Stan obecny

Sąd.

Historia

Pozostałości po zamku znajdują się na południowy zachód od miasta. Pierwsza obronna budowla powstała tu jeszcze w 1280 roku i była to fundacja krzyżacka. Obecnie nie jest znana jej dokłada lokalizacja. Nowy, murowany zamek został wybudowany w roku 1370 i początkowo pełnił funkcję prokuratorii oraz wójtostwa w komturstwie elbląskim. Zamek posadowiony był na korzystnym ze względów strategicznych terenie.
Otoczony był jeziorami oraz bagnami, które wzmacniały jego walory obronne. Dziś po zamku zachowały się zaledwie dwa skrzydła, mocno przebudowane oraz obniżone. Skrzydło północno-zachodnie z bramą wjazdową do byłego założeni zamkowego oraz północno-wschodnie oddzielone fosą od miasta. W roku 1327 zostało ulokowane przez Hermanna von Oettingena na prawie chełmińskim miasto, które rozwinęło się wcześniej z przyramkowej osady. Założenie zamkowe posadowione było na planie prostokąta o wymiarach 55/75 m i otoczone było fosą. W obrębie założenia istniały trzy skrzydła zamkowe.
Na północnym zachodzie znajdowała się brama a w jej sąsiedztwie mieściła się wieża główna. Na południu poza murami do zamku przylegało przedzamcze o charakterze gospodarczym. Po roku 1525 zamek zmienił funkcję i stał się siedziba starostów, którymi przez wiele lat pozostawali Dohnowie. Pod koniec XVI wieku ci sami przeprowadzili budowę nowego pałacu w zachodnim narożu murów miejskich.
Od tej pory stara siedziba, która utraciła swoje znacznie, zaczęła popadać w ruinę. Jeszcze w roku 1584 odbyła się próba jej renowacji zlecona przez Jerzego Fryderyka a przeprowadzona przez budowniczego Blasiusa Berwarta. Po zakończeniu II Wojny Światowej w zamku ulokowano sądy oraz szkołę. Dziś pozostaje niezagospodarowany i popada w degradację.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Lukasz Lukasz10 lat i 6 miesięcy temu
Witam,
Na zdjęciu \"Zdjęcie Viola Czyżewska 2010\" nie jest przedstawiony zamek, a Pałac Dohnów. Informacja o obecnym stanie wymaga aktualizacji - zamek jest teraz w rękach prywatnych i trwa stopniowe odwracanie procesu degradacji. Pozdrawiam Łukasz, Elbląg.
Łukasz Szamraj10 lat i 6 miesięcy temu
witam
Zgadzam się z Łukaszem zdjęcie przedstawia pałac Dohnów. Przesyłam aktualne zdjęcia pałacu oraz zamku.
pozdrawiam