Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Kwitajny
2016, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura KwitajnyMiniatura Kwitajny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kwitajny
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna Kwoka

Kwitajny

Quittainen

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:elbląski
Gmina:Pasłęk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 626/69/490/96 z 27.03.1968 i z 7.02.1996

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Pałac z 1728 r.
Wieś jest jedną z najstarszych osad na tym terenie, prawdopodobnie jeszcze z czasów Prusów. Wśród nazwisk nowożytnych właścicieli pojawiają się nazwiska rodzin Borcke i von Derfflinger. W 1695 r. właścicielem majątku został Albrecht hrabia von Barfuss. Był on inicjatorem budowy nowej, barokowej rezydencji w Kwitajnach prawdopodobnie wg. rysunków francuskiego architekta Jean de Bodta. Obecny kształt pałacu jest efektem póżniejszej przebudowy i nie pozwala na zweryfikowanie tej tezy. Przemawia jednak za tym fakt, że Barfuss ożeniony był z Eleonorą von Donhoff, w czasie gdy Jean de Bodt projektował rodową rezydencję Donhoffów w Friedrichstein w Prusach Północnych. Poza tym von Barfuss sprawował funkcje wojskowe i urzędnicze w Berlinie, podczas gdy Jean de Bodt tam pracował. Po bezpotomnej śmierci hrabiego von Barfussa w 1744 r. dobra przeszły w ręce rodziny von Donhoff, która władała nimi do 1945 r. Pierwszym właścicielem z tego rodu był Phillip Otto von Donhoff, ożeniony z Marią Amalią zu Dohna-Schlodien. Przeżyli oni wielki dramat utraciwszy na skutek różnych przyczyn jedenaścioro swoich dzieci. W Kwitajnach utworzona została więc fundacja rodowa, a przychód z majątku przeznaczony był na pokrycie kosztów utrzymania szpitala i działalność charytatywną. Około 1840 r. pałac przebudowano, przelicowano elewacje nadając im formy późnego klasycyzmu. Ostatnią właścicielką była Marion hrabina von Donhoff, współzałożycielka czasopisma "Die Zeit". pisarka i dziennikarka zasłużona dla idei unormowania stosunków polsko-niemieckich. W styczniu opuściła ona Kwitajny uciekając przed frontem wschodnim konno przez Pomorze. Swe przeżycia opisała w książce "Nazwy, których nikt już nie wymienia". Po 2 wojnie światowej w obrabowanym pałacu utworzono szkołę, a póżniej biura i magazyny PGR-u. W poł. lat 90-tych XX w. pałac trafił w ręce prywatnego właściciela i został odrestaurowany.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy wzniesiony na planie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami środkowymi w fasadzie i od ogrodu, zwieńczonymi trójkątnie. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią na osi. W szczycie fasady umieszczono kartusz herbowy Donhoffów i zu Dohna.

Park

Park, XVIII-XIX w.

Inne

Oranżeria z 1850 r., nr rej.: 453/95 z 19.04.1995
Zespół folwarczny, nr rej.: A-4465 z 17.05.2007

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.