Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Kamieniec
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura KamieniecMiniatura Kamieniec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kamieniec
Przed II Wojną Światową, zdjęcie ewelina milik

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

ewelina milikJerzy MrozekAndrzej Kwasik

Kamieniec

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:iławski
Gmina:Susz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII w., nr rej.: 69/49 z 11.09. 1949 oraz K/47 z 4.05.1959

Stan obecny

Ruina.

Historia

Pałac z 1720 r. wybudowany dla rodziny Finckensteinów wg projektu Johna von Collas\\\'a, budowniczego rezydencji pałacowych dla wschodniopruskich magnatów Dohnów i Denhoffów. W 1782 r. Aleksander zu Dohna po ożenku z siostrą Finckensteinów kupił Kamieniec. W posiadaniu tej rodziny majątek pozostał do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Alfred zu Dohna. W 1807 r. do pałacu zawitał Napoleon Bonaparte wraz z Marią Walewską, z którą łączył go płomienny romans i spędził tu trzy miesiące, na który to czas posiadłość pełniła funkcję centrum Europy.

Opis

Pałac w stylu francuskiego baroku, przepych, bogate wnętrza, ogrody i park. Nakryty mansardowym dachem z zielonej glazurowej cegły z dwunastoma kominami. Zdobiła go frontowa attyka z czterema rzeźbami.

W 1976 roku rzeźby zabrano do Warszawy w celu rewitalizacji, a następnie postawiono je w Iławie przy al. Niepodległości.

Park

Aktualnie park jest jedną wielką ruiną. Przylega do jeziora Gaudy, do którego dojście jest tylko od strony parku.

Inne

Pawilon parkowy (?grota?)
4 bramy wjazdowe
Oficyna, nr rej.: 1144 z 28.04.1968
Folwark

Kościół klasycystyczny, pawilon pałacowy, bramy, fragmenty ogrodzenia, oficyny i zabudowania gospodarcze - z XVIII w.

W ramach ciekawostek - w 1933 roku w palacu kręcono film o Marysieńce i Napoleonie z Gretą Garbo. Można obejrzeć wnętrza.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

janusz kaminski10 lat i 8 miesięcy temu
witam
w gospodarstwie hodowla krow a palac kupił Jan kulczyk
pozdrawiam
ewelina milik8 lat i 11 miesięcy temu
..Z tego, co wiem, to Kamieniec nalezy do p. Lubomirskiego...nawet były plany odbudowy, ale...jak zawsze coś nie idzie...
Barbara Chojnicka7 lat i 5 miesięcy temu
Przecudowny obiekt....ruina totalna ale sam zarys Pałacu i pozostałe folwarczne stajnie sa wspaniałym dopełnieniem naszej wyobrażni....
Beata Kaszkur5 lat i 4 miesiące temu
Byliśmy 1.06.18. Widać, że o teren wokół pałacu dba się. Dwaj panowie strzygli trawę. Wpuścili nas na teren parku. W stajni były konie. Sam pałac to ruina, ale jakże malownicza.