Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Jegławki
M. E. Wojciechowscy

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jegławki

Jaglack

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:kętrzyński
Gmina:Srokowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:folwarczny, XIX/XX w., nr rej.: A-3416 z 9.11.1992
Park:pałacowy, nr rej.: A-1500 z 5.12.1983

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Pałac z 1848 r.
Wieś znana była już w średniowieczu i mieścił się tu prawdopodobnie ośrodek zarządu dóbr. Świadczą o tym dwie kondygnacje gotyckich piwnic, zachowane pod obecnym pałacem. Zamek uległ zniszczeniu w XVII wieku, podczas najazdu tatarskiego. Od pocz. XIX w. majątek należał do rodziny Siegfriedów. Dla nich to w 1848 r. na fundamentach gotyckiego zamku wzniesiono obecną rezydencję. Majątek był w posiadaniu Siegfriedów do 1945 r. Po wojnie został znacjonalizowany, utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w budynku pałacu mieściły się biura.

Opis

Pałac neogotycki, luźno nawiązujący do do modnych wówczas form póżnego gotyku angielskiego. Budowla ma nieregularną, rozczłonkowaną bryłę, wzniesiono ją na rzucie zbliżonym do litery "L". Składa się z korpusu na rzucie prostokąta, z wieżą widokową w płd.-wschodnim narożniku i drugą nieco niższą przy ścianie płn. oraz niższego skrzydła bocznego zakończonego poprzecznie ustawionym piętrowym pawilonem. Korpus budowli jest półtorakondygnacyjny, z jednym piętrem i niskjim mezaninem, w części środkowej ma znacznie wyższy, trzykondygnacyjny ryzalt. Elewacje pozbawione podziałów urozmaicone są oknami o różnym wykroju - prostokątne i zamknięte łukiem Tudora. Obie wieże zwieńczone są krenelażem i narożnymi wykuszowymi wieżyczkami. We wnętrzach zachowana jest częściowo oryginalna, neogotycka stolarka.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. Kilkuhektarowy park o zachowanym układzie przestrzennym, z cennym starodrzewem. Nieopodal położone jest jezioro, z którego wypływa struga tworząca niewielkie kaskady. Założenie znajduje się w sąsiedztwie rezerwatu ornitologicznego Bajory.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.