Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Garbno
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Garbno
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Garbno

Lamgarben

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:kętrzyński
Gmina:Korsze
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-2248 z 7.04.2006

Stan obecny

Do sprzedania.

Historia

Dwór zbudowany w 1. poł. XIX w., na fundamentach wcześniejszej budowli. - W końcu XIX w. był własnością Elizabeth i Otto Boehmów. W 1911 roku zamieszkali w Königsbergu. W latach 20. XX w. dwór należał do rodziny Schulzow.

Opis

Dwór z zapleczem.
Wybudowany w II połowie XIX wieku, przebudowany w 1912, remontowany w 1972 roku. Wzniesiony na planie prostokąta. Murowany z cegły ceramicznej pełnej, na kamiennej podmurówce, jednokondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, z ryzalitami w osiach środkowych elewacji wzdłużnych. Podpiwniczony, dach wielospadowy przykryty dachem naczółkowym, na którym leży ceramiczna dachówka holenderka. Wnętrze pozbawione jest pierwotnego wyposażenia, przebudowane było w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie w piwnicach znajdują się stare kuchnie o powierzchni +/- 150 m2, ze światłem dziennym oraz pomieszczenia piwniczne. Powierzchnia zabudowy - 1 441,0 m2, kubatura - 10 129,0 m3.

Park

Park - zachowany w swych historycznych granicach, opartych z jednej strony o dwór, z pozostałych stron ograniczone traktami komunikacyjnymi, prowadzonymi wzdłuż granic zespołu. Układ przestrzenny został w latach siedemdziesiątych XX wieku znacznie przekształcony, nadal jednak tworzy wraz dworem oraz folwarkiem zwarty układ przestrzenny o dużej wartości historycznej. Jego kompozycja wraz z czytelnymi granicami, małym strumykiem, mostkiem oraz podjazdem tworzy duży walor historyczny, przyrodniczy i estetyczny.

Inne

Zabudowania gospodarcze z 1900 roku.
Opisy i zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony: http://garbno.com.pl/ dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński4 lata i 5 miesięcy temu
Jak wygląda dworek, który jest wystawiony na sprzedaż, można zobaczyć m.in. na filmie dostępnym pod adresem: http://www.garbno.com.pl/
Daniel Brzeziński4 lata i 5 miesięcy temu
Poprzedni mój komentarz mógł nie zostać zrozumiany więc żeby wszystko było jasne: potwierdzam komentarz Urszuli Szczygieł sprzed 7 lat że dołączone zdjęcia nie przedstawiają dworku Garbno w gminie Korsze a zdjęcia tego dworu są m.in. dostępne w https://mazury.travel/Poznawaj_i_odkrywaj-Dziedzictwo_kulturowe-Palace_i_dwory/o,2130/Dwor_w_Garbnie i na google maps: https://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipMUaaYm20CGIypB31Q8eV_uDPSj99IMjxVfeUww=h720