Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Ełk
2013, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura EłkMiniatura Ełk

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajJarosław Bochyński

Ełk

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:ełcki
Gmina:Ełk
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV-XIX w., nr rej.: A-844 z 12.09.1991

Historia

Niewielka warownia krzyżacka powstała na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotnie umiejscowiona była na wyspie na jeziorze rozciągającym się na południe od dzisiejszego miasta. Pierwszy dokument pisany, w którym mowa o zamku pochodzi z 1390 roku.
Rola zamku znacznie wzrosła po roku 1422 tzn. po pokoju mełneńskim, na którym wyznaczono granice krzyżacko mazowieckie. Od tego czasu na terenie dzisiejszego Ełku rozpoczęła się wielka akcja osadnicza. Efektem tego było wystawienie dokumentu lokacyjnego wsi Łek przez wielkiego mistrza zakonnego Pawła von Russdorfa w 1425 roku. Zamek powstawał w trzech etapach. Pierwszy etap przypada na lata 1398- 1408 kiedy Ełkiem władał komtur Bałgi Ulrich von Jungingen.
Pierwotnie zamek budowany z cegły i kamieni eratycznych miał formę podpiwniczone, czterokondygnacyjnej wieży mieszkalnej posadowionej na planie prostokąta. Kondygnacje rozdzielone były drewnianymi stropami, schody na górne piętra umieszczone były w grubości muru północno wschodniego. Portal drugiej kondygnacji umieszczony w północno zachodniej ścianie szczytowej skomunikowany był z podwórcem za pomocą drewnianych schodów. Wyższe kondygnacje dostępne były za pomocą drabin.
Wieża wyposażona była w schodkowe lub trójkątne szczyty, nie zachowany do naszych czasów. Całość nakryta była dachem dwuspadowym. Zamek otoczony był fortyfikacjami i fosą, których forma do dziś pozostaje nierozpoznana. Drugi etap łączy się z datą 1497 i był spowodowany odbudową zamku po pożarze w roku 1454. Dodano wtedy do wcześniejszego założenia wieżę schodową od północy.
Po roku 1520 następuje ostatnia faza rozbudowy zamku. Dodano wtedy sklepienie krzyżowe w kondygnacji przyziemia, przekształcono również niektóre otwory. W roku 1916 odkryto relief z wizerunkami orłów, który pochodzi najprawdopodobniej z XVI wieku. Około połowy XVIII wieku zamek uległ częściowej rozbiórce a wieżę mieszkalną włączono w kompleks budynków więzienia. W XIX wieku wyspa została połączona z lądem stały groblami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Radosław Herman 8 lat i 5 miesięcy temu
W 1390 r. nie wspomniano o zamku tylko o wałach, Ulryk von Jungingen w 1408 roku nie był komturem Bałgii, pięter nie łączyły schody w grubości muru. Wieżę mieszkalno - obronną otaczała podkowiasta fosa, rozbudowa zamku nastąpiła zaraz po wojnie 13 - letniej anie w 1497 r. i objęła przede wszystkim fortyfikacje drewniane wyspy, rozbudowę przedzamcza, remont zamku, ale nie dobudowano wówczas \"wieży schodowej\", która powstała około poł. XVI wieku. Po 1525 r. przebudowa mniejsza, ok. 1700 r. przebudowa zasadnicza, powiększająca główny budynek zamkowy o 1/3.
Jarosław Bochyński3 miesiące temu
Ponad 13 lat temu zamek zyskał nowego właściciela. Miał uratować zamek. niestety długo nic się nie działo. Teorie spiskowe mówiły, właściciel czeka aż problem sam się rozwiąże - zamek po prostu się zawali. Aż wreszcie cud - w 2023 roku ruszyły prace remontowe na dachu zamki i sąsiadującego z nim więzienia. Wrzucam zdjęcia ze stycznia 2024 (trochę marne, ale w Ełku była akurat minus 16 stopni i aparat się buntował).