Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Dobrocin
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura Dobrocin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dobrocin
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerAndrzej KwasikJoanna KwokaGREGORIUS ...

Dobrocin

Guettmannsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 799/WŁ z 14.05.1981
Park:nr rej.: 836/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Do niedawna - Przedszkole, mieszkania, sklep.. Dziś sprawia wrażenie opuszczonego . Pałac jak i zabudowania folwarczne niezamieszkałe , nieużytkowane .. Podobno pałac już został zakupiony .

Historia

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1300r. W dawnych czasach Dobrocin był własnością klasztorną, by następnie należeć do zakonu templariuszy. W lipcu 1897r. Kuno von Portatius zakupił pałac wraz z majątkiem od barona von Seherr- Thoss i w latach 1898-1899 przebudował gruntownie swoją nową siedzibę. Wówczas budynek zyskał swój aktualny wygląd i prawdopodobnie został powiększony o skrzydło północno- wschodnie. Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony, mieściła się w nim m.in. dyrekcja Kombinatu Ośrodka Hodowli Zarodowej. Dzisiaj majątek należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie pałac spełnia funkcje mieszkania, przedszkola i sklepu spożywczego.

Opis

Pałac ma łączną powierzchnie 3.554,50 m2, na które składa się z 122 pomieszczeń w tym 78 pokoi. Okazały holl z klatką schodową, kuchnie i łazienki. Do pałacu przynależy 12 budynków, w tym gospodarcze, stodoła, wozownia, dom mieszkalny o łącznej powierzchni971 m2. Przy pałacu znajdują się trzy stawy oraz park o powierzchni7,8 ha w którym znajdują się ruiny kaplicy .
Neogotycki pałac z końca XIX w. Budynek jest trzykondygnacyjny, kryty dachem czterospadowym. Rozłożysta bryła budynku, składająca się z trzech skrzydeł, oparta jest na nieregularnym rzucie wokół otwartego dziedzińca ? rzut przypomina nieco kształt podkowy. W południowej części pałacu mieści się okrągła wieża z wysokim, stożkowym hełmem. Bryłę ozdabia również okrągła wieża zakończona blankami, mieszcząca, sądząc po kształcie okien, klatkę schodową. Część okien posiada zwieńczenia w formie maswerków lub trójkątnych blend. Fasada jest zaznaczona pseudoryzalitem z rozbudowanym, neogotyckim zwieńczeniem zdobionym blendami. Ponad głównym wejściem znajduje się balkon z kamienną balustradą. We wnętrzu pałacu zachowało się kilka kominków, stolarka okienna i klasycyzujące sztukaterie. Kominek w dawnej sali balowej zachował rzeźbiony herb rodziny von Portatius.

Park

Dookoła pałacu rozpościera się rozległy park, a od strony południowo - wschodniej znajduje się staw z wyspą.


takst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

W pobliżu pałacu altana. Zachowała się cegielnia.
Cmentarz rodowy w parku z końca XIX w., nr rej.: 836/WŁ z 18.09.1981

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.