Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJakub Andrzejewski

Danabórz

Danaborz, Dünaburg (1939-45)

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wągrowiecki
Gmina:Wągrowiec
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 1216/30A z 15.05.1930

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Zamek powstał najprawdopodobniej w I połowie XV wieku i stanowił typową prywatną warownię nizinną. W XIX w. zostały odkryte pozostałości po wieży mieszkalnej wniesionej z cegły i posadowionej na fundamencie z kamieni eratycznych. Wieża została określona jako neogotycka bez dokładnego datowania. Zamek mógł być obronną siedzibą rodziny Danaborskich, liczącej się na terenie Wielkopolski. Z rodziny tej wywodzi się Andrzej Danaborski, fundator zamku w Krajence koło Złotowa. Zamek określany w XV wiecznej literaturze jako fortalicium nie został dokładnie przebadany, wiedza na jego temat pozostaje niekompletna. Historia miejscowości i folwarku znajduje się w naszym opisie dworu w Danaborzu.

Opis

Po zamku w chwili obecnej pozostaje jedynie kopiec ziemny, w literaturze określany jako grodzisko. Była to czworoboczna budowla mieszkalna w formie wieży, tzw. \\\"donżon\\\".

Park

Fortalicja zapewne nie posiadała własnego założenia parkowego. Obecnie sąsiaduje z parkiem dworskim o pow. 1,3 ha.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jakub Andrzejewski3 lata i miesiąc temu
Według pisma, które otrzymałem z Gminy Wągrowiec, ruiny zamku są własnością prywatną. W tym samym piśmie Gmina napisała, że ruiny zamku znajdują się na terenie Grylewa, a nie Danaborza. PS: Byłem tam niedawno i nie mogłem się tych ruin doszukać choć było to na terenie Danaborza i zaznaczam, że szczegółowo nie pokusiłem się o jego poszukanie.