Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Brdowo
Dla Portalu PolskieZabytki Renia Szczepanek 2015
Miniatura Brdowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9207, 17.4011

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMaciej Pawłowski

Brdowo

Brdowo, 1939-1945 Niederweiden

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wągrowiecki
Gmina:Gołańcz
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z końca XIX w
Obiekt:dwór, nr rej.: A-522 z 2.04.1985
Park:nr rej.: A-509 z 17.12.1984

Stan obecny

Dwór w stanie zbliżającym się do ruiny. Własność prywatna.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Wieś powstała z inicjatywy Karola Libelta (1807-1875), który w 1865 r. wydzielił z dóbr czeszewskich folwark i nazwał go Brdowo, na cześć syna Stanisława, który zginął w powstaniu 1863 r. właśnie pod Brdowem niedaleko Koła. Libelt był polskim filozofem mesjanistycznym, działaczem politycznym i społecznym, prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, posłem na sejm. W Brdowie prowadził spokojne życie towarzyskie i doglądał majątku. Jego pierwszą żoną była Elżbieta Jaworska, a drugą Maria Szuman, z którą miał troje dzieci: wspomnianego Stanisława, Pantaleona i Kazimierę. W 1868 r. przekazał Czeszewo synowi Pantaleonowi, a sam osiadł w Brdowie, w wybudowanym dla siebie dworku. Nie był to jeszcze budynek, który oglądamy współcześnie. Ten powstał pod koniec XIX w., zapewne dla Bnińskich, którzy kupili majętność w 1885 r. Na przełomie XIX i XX w. majątek przeszedł w ręce niemieckie, a od 1911 r. jego właścicielem został Jan Sołtysiński. W 1926 r. majątek (zapewne po wcześniejszych parcelacjach) liczył 184 ha, w tym 136,5 ha ziem uprawnych, 44,5 ha łąk i pastwisk i 2,4 ha nieużytków. Przynosił czysty dochód gruntowy 427 talarów, czyli 1281 marek. Sołtysińscy byli właścicielami Brdowa do wybuchu 2 wojny światowej. Po wojnie majątek został rozparcelowany. Później utworzono tu Spółdzielnię Produkcyjną. Przez jakiś czas w dworku mieściło się gospodarstwo agroturystyczne ?Ranczo Niger?. Obecnie jest on własnością p. Marka Daniela z Laskowa.
Źródło zdjęcia: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=78&t=15196

Opis

Dwór wybudowany jest w stylu XIX-wiecznych willowych rezydencji angielskich. Wzniesiony został na planie prostokąta w dłuższej osi wschód-zachód, jest parterowy, nakryty mansardowym dachem z obszerną wystawką dachową, zwieńczoną dekoracyjnym szczytem. Wejście poprzedzone jest gankiem filarowo-kolumnowym. Stojąca w południowo-zachodnim narożniku wieloboczna dwupiętrowa wieża, ozdobiona gzymsami i krenelażem, nakryta jest stożkowym dachem. Fasady urozmaicają gzymsy i ozdobne obramowania okien. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

Park

Pozostałości parku z końca XIX w. o pow. około 0,4 ha. .Przy wjeździe do posiadłości właściciel umieścił tablicę: Obywatel Europy dr Karol Libelt 1807-1875, właściciel tej posiadłości. Poseł do Sejmu Pruskiego. Jego dzieła ?O miłości Ojczyzny?, ?O odwadze cywilnej?, ?Estetyka czyli umnictwo piękna?. Wybitnemu Polakowi ? Marek Daniel.

Inne

Zabudowania gospodarcze z końca XIX i pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.