Włosień Dolny
Heidersdorf
Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Platerówka
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:lubański
Gmina:Platerówka
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 398/496/J z 7.10.1977Park:nr rej.: 399/497/J z 9.10.1977
Stan obecny
Przez pierwsze powojenne lata budynek nie był zagospodarowany - był we władaniu \\\"Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych i Socjalnych Zamek Książ\\\" później należał do UG Platerówki i Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. . Dopiero w latach 1976 - 1978 przeprowadzono renowację pałacu z funduszy Sudeckiego Zjednoczenia Rolno - Przemysłowego i PGR Sulików. Odremontowany obiekt mieścił wówczas hotel. Upadek pałacu nastąpił w październiku 1979 r., kiedy w jednym z pomieszczeń hotelowych wybuchł pożar i całkowicie go strawił. Dalej - przez prawie 30 lat bezwzględność klimatu , czasu i ludzi - robiły swoje .. Trzy kondygnacje ruin ...W 2007r. Powstała Spółka - Pałac Włosień mająca na celu utworzenie na bazie zespołu pałacowo-dworskiego - kompleksu wypoczynkowo-konferencyjnego typu SPA z lokalnym browarem , piekarnią i sklepami .. Razem ok 100ha ....
Historia
Pałac został wybudowany w latach 1716-20 z inicjatywy Hansa Gottloba von Gablenz\\\'a, gruntowna przebudowa nastąpiła w XIX wieku. . W 1887 r. dokonano jego przebudowy, mającej na celu nadanie pałacowi bardziej "staroniemieckiego" stylu. W tym celu sprowadzono architekta Hülsenbecka, który zaprojektował m.in. podjazd pod 30 - stopniowe schody.W latach 1931 - 1945 majątek należał do hrabiego Maksymiliana von Sponeck. W tym czasie w pałacu kwitło życie towarzyskie. Bywali tu przedstawiciele arystokracji z całych Niemiec, a także zagraniczni dyplomaci. Między innymi goszczono irlandzkiego ambasadora Wornoca i brytyjskiego attache wojskowego Browna. Jako że rodzina von Sponeck była spokrewniona z arystokracją rosyjską, w pałacu znaleźli schronienie biali emigranci - hrabiostwo Cronjhelm. W czasie ostatniej wojny na terenie pałacu mogli również pracować polscy jeńcy, najprawdopodobniej ze stalagu w Zgorzelcu. Po zakończeniu działań wojennych pałac został ogołocony przez szabrowników. Wiadomo, że znajdowały się w nim cenne zbiory porcelany, szkła i malarstwa.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.