Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mateusz Marcinowski

Słomczyce

Województwo:wielkopolskie
Powiat:słupecki
Gmina:Strzałkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 422/164 z 4.09.1989

Historia

Dawniej wieś nosiła nazwę Słończyce, Słouczicze oraz Słumcicze. Wg źródeł pisanych już w 1397 r. miejscowość należała do rodziny Słoneckich herbu Korab. W latach 1532-1568 wieś graniczyła z nieistniejącymi dziś Brzyszczewicami. W 1578 r. Słomczyce były podzielone między Marcina Słoneckiego i Wojciecha Słoneckiego. Kilkadziesiąt lat później, w 1618 r. wieś znajdowała się w posiadaniu Jana Słoneckiego i Marcina Rudnickiego. W 1795 r. Słomczyce zmieniły swojego właściciela i należały do rodziny Łukomskich z Paruszewa, a później do Bieńkowskich.
W połowie XIX w. z inicjatywy właścicieli dóbr, rodziny Skałkowskich, został założony na terenie Słomczyc zespół dworsko-parkowy.
Pod koniec XIX w. wieś liczyła 19 mieszkańców (13 osób wyznania katolickiego oraz 6 osób wyznania protestanckiego). W tym czasie właścicielem Słomczyc był Dominik Koraszewski. Na terenie Słomczyc znajdowały się trzy domy, a cały obszar wsi zajmował 60 ha (55 ha upraw rolnych i 3 ha łąk).
Część dworską zamieszkiwało 105 mieszkańców wyznania katolickiego. Na jej terenie liczącym 295 ha (277 ha upraw rolnych i 6 ha łąk) znajdowało się pięć domów.
Miejscowość graniczyła z Piotrowicami, Babinem, Sierakowem, Łężcem i Holendrami Słupeckimi.
Na przełomie XIX i XX w. dwór został przebudowany oraz rozbudowany z inicjatywy ówczesnego właściciela Jana Plewkiewicza, który stał się posiadaczem majątku w 1897 r.
Dwór jest budynkiem podpiwniczonym, jednokondygnacyjnym pokrytym płaskim dachem z fasadą poprzedzoną filarowym portykiem z tarasem. Obecnie obiekt jest częściowo zamieszkały.
Założenia parkowe są w bardzo złym stanie. Zatarciu uległy dawne alejki, roślinność zdziczała, porosło mnóstwo chwastów. Część drzew obumarła. Staw jest zanieczyszczony oraz zarośnięty.
Obecnym właścicielem majątku jest Gmina Strzałkowo.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.