Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6865, 17.1165

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Płaczkowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:rawicki
Gmina:Jutrosin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 1566/A z 8.11.1995

Stan obecny

Zakład Hodowla Roślin w Smolicach.

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1310 r., kiedy to pisał się Piotrko z Płaczkowa. Pod koniec XVIII w. miejscowość należała do Jaraczewskich, a później przeszła w ręce niemieckie. W XVIII w. istniał tu już folwark oraz powstał dwór. Obecny kształt nadano mu na przeł. XIX i XX w. Od 1815 r. właścicielem wsi był Karl von Frankenberg. W latach 20-tych i 30-tych XIX w. majątek Płaczkowo stanowił własność rodziny Bojanowskich. Później dobra Płaczkowa przeszły w ręce niemieckie. W 1907 r. właścicielką majątku była Helena von Ziethen (Zieten) ze Smolic, była właścicielką majątku również w okresie międzywojennym. Majątkiem zarządzał wówczas Richard Blasius (1926 r.). W 1939 r. płaczkowskie dobra o powierzchni 246 ha należały do Anieli Dąmbskiej. Po wojnie majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. W 1990 r. w ścianę dworu wmurowano tablicę pamiątkową o treści: "W tym dworku w latach 1826-1932 mieszkał wielkiej dobroci człowiek, Edmund Bojanowski twórca pierwszych czytelni dla ludu, ochronek wiejskich oraz założyciel Zgromadzenie Sióstr Służebniczek N.M.P."


Opis

Dwór murowany, wzniesiony na rzucie litery "H", składający się z parterowego korpusu łączącego dwa ustawione równolegle do siebie, piętrowe skrzydła. Fasadę zdobi fronton z jońskimi półkolumnami, poprzedzonym tarasem i schodami.

Park

Park z XIX w. o pow. około 3 ha. Rośnie tu cenny starodrzew reprezentowany głównie przez dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, robinie akacjowe i klony. W części południowej parku znajduje się niewielki staw.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.